Globi

Zelensky bën thirrje për ndihmë në rindërtimin e Ukrainës pas mbarimit të luftës

Shkruar nga Liberale
Zelensky bën thirrje për ndihmë në rindërtimin e

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje që të ketë ndihmë ndërkombëtare në rindërtimin e Ukrainës të shkatërruar pasi të përfundojë lufta.

“Është e nevojshme jo vetëm të riparojmë gjithçka që banorët kanë shkatërruar, por edhe të krijojmë një bazë të re për jetën tonë: të sigurt, moderne, të rehatshme, të aksesueshme”, tha ai në një fjalim.

”Kjo do të kërkonte investime kolosale, miliarda, teknologji të reja, praktika më të mira, institucione të reja dhe, natyrisht, reforma.

“Pavarësisht se sa e vështirë është për ne sot, duhet të kujtojmë se do të ketë një të nesërme”, shtoi ai.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH