Globi

Zelensky: Ka gjëra për të diskutuar me liderin rus, ne duam jetën e një vendi sovran

Shkruar nga Liberale
Zelensky: Ka gjëra për të diskutuar me liderin rus, ne duam

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë së është e rëndësishmë të bisedojë me presidentin rus Vladimir Putin.

“Ukraina nuk është e etur të flasë me Rusinë për Vladimir Putin, por duhet të përballet me realitetin dhe do të jetë e nevojshme t'i jepet fund luftës, tha Zelensky.

Gjithashtu u shpreh se Rusia nuk është e gatshme për bisedime serioze.

"Ka gjëra për të diskutuar me liderin rus. Unë nuk them se njerëzit tanë janë të etur për të folur me të, por ne duhet të përballemi me realitetin. Çfarë duam ne nga ky takim? Ne duam jetën tonë të kthehet. Ne duam jetën e një vendi sovran të kthehet në territorin e vet, por Rusia nuk duket të jetë gati për bisedime serioze”, tha Zelensky.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH