Kryesore

Virologu gjerman paralajmëron pandeminë e radhës

               Publikuar në : 16:16 - 26/11/20 liberale

Virologu i njohur gjerman, Christian Drosten, ka paralajmëruar për rrezikun e një pandemie tjetër.

Drosten, virologu kryesor në institutin e Berlinit, Charite, ka thënë se virusi MERS-CoV, është “kandidat” për të shkaktuar pandeminë e radhës.

Ai në një intervistë për portalin gjerman ‘Capital’, ai ka thënë se pandemia COVID-19 ka vëmendjen e duhur të shkencës dhe se për të po bëhet mjaft.

Për këtë arsye, ka thënë se do të formojë një grup të vogël që do të përgatitej për përballje me virusin e ri.

Virusi MERS (Middle East Respiratory Syndrome) i takon grupit të koronavirusit dhe për herë të parë u zbulua më 2012. Njëjtë edhe MERS, sikurse COVID-19, shkakton probleme me frymëmarrje.

 

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back