Showbiz

Universiteti i Harvardit prezanton zyrtarisht një lëndë dedikuar këngëtares Taylor Swift

Shkruar nga Liberale
Universiteti i Harvardit prezanton zyrtarisht një lëndë dedikuar

Universiteti i Harvardit do të prezantojë një lëndë për këngëtaren e njohur Taylor Swift në semestrin e pranverës të vitit 2024.

Sot, ajo është vendi ose artistja pop më e njohur në Amerikën e Veriut, nëse jo në botë: shkrimi i këngëve përfshin disa zhanre dhe ndikimi i saj ekonomik ndryshon qytetet “, thuhet në përshkrimin e lëndës të titulluar “Taylor Swift dhe bota e saj”.

Iniciatorja e kësaj lënde, Stephanie Barth, do t’i bëjë studentët të shkruajnë shumë më tepër për këngët e tyre të preferuara të Taylor Swift.

Ne do të mësojmë se si të studiojmë kulturën e fansave, kulturën e të famshmëve, adoleshencën, moshën madhore, si të mendojmë për tekstet e bardha, tekstet jugore, tekstet transatlantike dhe nëntekstet e çuditshme“, thuhet në uebsajtin e Harvardit.

Studentët do të mësojnë gjithashtu për paraardhësit e saj në muzikë, Dolly Parton, dhe “t’i lexojnë asaj vepra të rëndësishme letrare“.

Në një intervistë me Harvard Crimson, Barth tha se kalimi i Swift nga muzika ‘country’ në pop do të studiohet sepse lidhet me ndryshime më të gjera politike në vend.

Taylor Swift është dikush që ka një marrëdhënie të ndërlikuar dhe në ndryshim me idenë e amerikanizmit dhe idenë e amerikanizmit të bardhë dhe Amerikës së mesme”, tha Barth.

Harvardi nuk është kolegji i parë që ofron një kurs për të gjitha gjërat muzikantja e famshme femër. Kolegji i Muzikës Berklee në Boston aktualisht ka klasa që mbulojnë teknikat e saj të shkrimit të këngëve, me qëllim që të ndihmojë artistët aspirues të shkruajnë materialin e tyre.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH