Globi

Trupat ruse sulmojnë fabrikën e autobusëve në Donetsk

Shkruar nga Liberale
Trupat ruse sulmojnë fabrikën e autobusëve në Donetsk

Prokurorja e përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova tha se dhjetë civilë janë vrarë dhe 20 janë plagosur pasi një sulm ushtarak rus goditi një depo autobusi në qytetin Avdiivka në rajonin Donetsk të Ukrainës.

Policia tha se punëtorët e fabrikës kishin pritur të hipnin në autobus pas turnit të tyre kur ndodhi incidenti.

Venediktova postoi në Twitter: Kjo është fytyra e vërtetë e RF (forcave ruse): sisteme të shumta raketore lëshuese u qëlluan ndaj njerëzve që prisnin transportin publik në Avdiivka. 10 të vdekur, 20 të plagosur. Një pamje e ngjashme e vrasjeve me paramendim të civilëve nga ushtarët e RF është dokumentuar në të gjithë Ukrainën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH