Globi

Trupa të dalë nga makina e të tjerë të mbërthyer brenda saj/ Përplasja e mjeteve kokë më kokë lë 4 të vdekur, mes tyre 3 të rinj ushtarë

Shkruar nga Liberale
Trupa të dalë nga makina e të tjerë të mbërthyer

Katër të vdekur dhe dy të plagosur: është numri dramatik i një aksidenti tragjik rrugor që ndodhi në të hënën në rrugën shtetërore  Taranto-Bari, pas kryqëzimit për Mottola. Në kulmin e një tuneli dy makina u përplasën kokë më kokë.

Midis viktimave janë tre ushtarë të ushtrisë të cilët po udhëtonin me makinë me dy kolegë të tjerë të cilët u plagosën dhe u dërguan në spital. Viktimat janë Cosimo Aloia, Alberto Battafarano dhe Domenico Ruggiero. Shefi i Shtabit shprehu ngushëllimet për ta.

“Shefi i Shtabit të Ushtrisë, Gjenerali i Korpusit të Ushtrisë Pietro Serino, pasi mësoi lajmin e hidhur, shpreh ngushëllime të thella dhe solidaritet, në emër të të gjithë Forcave të Armatosura dhe personelit të saj, për familjet e asistentëve të diplomuar Cosimo Aloia, Alberto Battafarano dhe Domenico Ruggiero, të gjithë të cilët vdiqën tragjikisht pas një aksidenti rrugor pranë Mottola, ku mjeti i tyre u aksidentua me një automjet tjetër, drejtuesi i të cilit gjithashtu vdiq. Gjenerali Serino uron gjithashtu shërim të shpejtë të plagosurve të tjerë të përfshirë dhe të shtruar aktualisht në spitalet e zonës. Personeli i ushtrisë po ofron mbështetjen maksimale logjistike dhe psikologjike për familjet e ushtarëve, që të gjithë i përkasin Regjimentit të 7-të Bersaglieri të Altamuras”, thuhet në shënim.

Në vendin e aksidentit dramatik kanë shkuar dje autoambulanca, zjarrfikës, karabinierë, polici rrugore dhe teknikë të Anas. Skena e gjetur nga reaguesit e parë ishte e tmerrshme: disa trupa ishin hedhur në asfalt, të tjerë të mbërthyer mes automjeteve të shkatërruara.

Trafiku mbeti i bllokuar në të dy drejtimet dhe u devijua në rrugët lokale midis kryqëzimeve San Basilio dhe Mottola. Përplasja tragjike, sipas gjetjeve fillestare, ndodhi në zonën Mottola mes një Fiat Multipla dhe një minifugon.

Ushtarët që mbetën viktima të aksidentit udhëtonin në makinë, viktima tjetër ishte drejtuesi i furgonit, një 68-vjeçar./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH