Globi

Tërbim në Izrael për djalin e kryeministrit Netanyahu, ushtarët: Ne lamë fëmijët tanë, ai po shijon jetën në Miami

Shkruar nga Liberale

Djali 32-vjeçar i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu është vënë nën kritika, pasi thuhet se po qëndron në Miami ndërsa 360,000 rezervistë izraelitë - shumë prej të cilëve jetojnë jashtë vendit - janë thirrur për të luftuar Hamasin dhe për të mbrojtur atdheun e tyre.

Sipas Daily Mail, Yair Netanyahu ndodhet në Florida që nga prilli i kaluar, pasi babai i tij i kërkoi të mos bënte postime nxitëse në rrjetet sociale, për shkak të telasheve që i kishin shkaktuar atij dhe familjes së tij.

Ndërkohë, Izraeli ka thirrur rreth 360,000 rezervistë që nga sulmi i 7 tetorit. Shumica e rezervistëve ishin tashmë në Izrael në kohën e draftit, megjithatë shumë që ishin jashtë vendit për arsye të ndryshme në thelb hoqën dorë nga gjithçka për t'u kthyer dhe për të kryer detyrën e tyre.

Yair, megjithatë, zgjodhi të qëndrojë në Miami , pavarësisht kohërave jashtëzakonisht të vështira që po përjeton atdheu i tij. Ky fakt ka acaruar disa ushtarë izraelitë.

"Ai po shijon jetën e tij në Miami Beach ndërsa unë jam në vijën e parë", tha për "The Times" një ushtar vullnetar që shërben në frontin verior. “Ne i lëmë punët, familjet, fëmijët tanë, për të mbrojtur popullin dhe vendin tonë dhe ata që janë përgjegjës për këtë situatë nuk e bëjnë këtë”, vëren ai.

“Vëllezërit tanë, baballarët tanë, djemtë tanë, të gjithë shkojnë në vijën e parë, por Yair nuk është këtu. Kjo nuk ndihmon aspak për të pasur besim te lidershipi i vendit” .

Një tjetër ushtar i vendosur në kufirin me Gazën shprehu gjithashtu pakënaqësinë e tij për mungesën e djalit të kryeministrit izraelit. “Unë u ktheva nga SHBA-ja ku është puna, jeta ime, familja ime. Nuk kishte si të qëndroja atje dhe të braktisja vendin tim, popullin tim, në këtë moment kritik. Ku është djali i kryeministrit? Pse nuk është në Izrael?' pyet ushtari.

Sipas tij, të gjithë izraelitët duhet të jenë të bashkuar dhe të pranishëm në këtë moment dhe sigurisht që nuk përjashtohet edhe djali i Netanyahut.

Sipas "Daily Mail", gjatë shërbimit të tij të detyrueshëm ushtarak Yair Netanyahu kishte shërbyer kryesisht si zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit.

Shërbimi ushtarak është i detyrueshëm për shumicën e izraelitëve kur mbushin 18 vjeç. Burrat shërbejnë për 32 muaj dhe gratë për 24. Pas kësaj, shumica mund të thirren në njësitë rezervë deri në moshën 40 vjeç, ose edhe më të vjetër në rast të një emergjence kombëtare. Në kohë lufte, ata luftojnë përkrah trupave të rregullta.

Izraelitët jashtë vendit përdorin bisedat e WhatsApp për të organizuar kthimin e tyre. Atje ata ndajnë informacione se ku mund të gjejnë bileta, siç shpjegoi për Reuters 26-vjeçari Yediya Salman, i cili ishte në Tajlandë me gruan e tij në muajin e mjaltit kur ndodhi sulmi kundër vendit të tij.

"Ne krijuam grupe WhatsApp për shumë vende në botë, ftuam njerëzit t'u bashkoheshin atyre dhe ngadalë u përpoqëm të kthenim sa më shumë rezervistë në Izrael," thotë ai. Përsa i përket muajit të mjaltit që iu desh ta shkurtonte, ai shpjegon se as ai dhe as gruaja e tij nuk hezituan të merrnin vendimin për t'u kthyer./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH