Globi

"Shumë krenar për ty", Elon Musk, Donald Trump dhe Jair Bolsonaro përshëndesin fitoren e presidentit të ri të Argjentinës

Shkruar nga Liberale
"Shumë krenar për ty", Elon Musk, Donald Trump dhe Jair

Fitorja e Javier Milei në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale të Argjentinës është brohoritur nga disa figura kryesore nga e djathta në Amerikë. Në mesin e atyre që u përpoqën për të brohoritur rezultatin ishte edhe ish-presidenti amerikan Donald Trump.

Në një postim në platformën e tij të rrjetit social, Truth Social, Trump parashikoi se Milei do të "ndryshonte plotësisht" Argjentinën.

"Jam shumë krenar për ty. Do ta ndryshoni plotësisht vendin tuaj dhe do ta bëni Argjentinën sërish të madhe," ka shkruar ai në një mesazh para publikimit të rezultateve zyrtare.

Milei, një ekonomist 53-vjeçar, është zotuar në fushatë se standardet e politikës së tij të jashtme do të jenë "Amerika, Izraeli dhe bota e lirë"; Lajm i mirë edhe për Uashingtonin pasi ai kërkon të kundërshtojë ndikimin e Kinës në rajon.

"Ne nuk bëjmë pakte me komunistët", është shprehur në më shumë se një rast Milei, i cili e përcakton veten si një anarko-kapitalist.

Libertariani ka qenë i lumtur që është krahasuar me Trump dhe sfondi i skenës nga ku ai mbajti fjalimin e tij të fitores ishte jashtëzakonisht i ngjashëm me ato të përdorura nga republikani gjatë fushatës së tij zgjedhore.

Një tjetër figurë politike që bën krahasime me Milei është ish-presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro, i cili gjithashtu shkroi në mediat sociale për të festuar rezultatin.

“Urime popullit argjentinas për fitoren e Javier Milei. Shpresa shkëlqen sërish në Amerikën e Jugut," tha Bolsonaro në një mesazh të publikuar në X (ish-Twitter).

Ultra e djathta shtoi se shpreson që "erërat e mira të arrijnë në Shtetet e Bashkuara dhe Brazil që të kthehen ndershmëria, përparimi dhe liria."

Gjithashtu rezultati u festua edhe nga pronari i X, Elon Musk.

Miliarderi Musk, i cili ka mbrojtur publikisht një sërë kauzash të krahut të djathtë në postimet në mediat sociale muajt e fundit, iu përgjigj një postimi të një llogarie të quajtur 'EndWokeness' duke deklaruar se "prona është përpara Argjentinës" - një mbështetje e nënkuptuar e Milei dhe planet e tij./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH