Aktualitet

Shtyhet me dy ditë të tjera armëpushimi në Gaza për lirimin e pengjeve të tjera, Blinken viziton Bregun Perëndimor

Shkruar nga Liberale
Shtyhet me dy ditë të tjera armëpushimi në Gaza për

Është shtyrë edhe me dy ditë armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit. Sipas marrëveshjeve fillestare, armëpushimi do të kishte skaduar mëngjesin e sotëm, të martën e 28 nëntorit. Në këmbim të zgjatjes, 20 pengje të tjerë do të lirohen dhe 60 palestinezë do të lirohen nga burgu në të njëjtën ditë. Gjatë natës, 33 të burgosur të liruar nga autoritetet izraelite mbërritën në Ramallah, në Bregun Perëndimor.

Ndërkohë, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken pritet në Bregun Perëndimor dhe Izrael këtë javë, pas konfirmimit nga Uashingtoni. Ndërsa sot në Bruksel do të mbahet një samit i ministrave të jashtëm të NATO-s. Ndërkohë nga Egjipti në Gaza kanë hyrë 237 kamionë me ndihma dhe 7 cisterna me karburant, numri më i lartë deri tani.

Lista e pengjeve që do të lirohen sot

Izraeli ka marrë një listë të re të pengjeve në Rripin e Gazës, të cilët do të lirohen sot, si pjesë e marrëveshjes për zgjatjen e armëpushimit edhe për dy ditë të tjera. Këtë e raportoi “Times of Israel”, duke cituar zyrën e kryeministrit Benjamin Netanyahu, sipas së cilës familjarët e pengjeve tashmë janë informuar për lirimin e afërt. Gazeta nënvizon se nuk është e qartë se sa persona do të lirohen (dje u liruan edhe 11 izraelitë të tjerë, duke e çuar totalin në 51), ndërsa mediat e tjera raportojnë dhjetë pengje.

11 pengjet izraelitë të liruar dje "në gjendje të qëndrueshme"

11 izraelitë - nëntë fëmijë dhe dy gra - të liruar dje nga Hamasi janë në gjendje të qëndrueshme. Kështu bëhet e ditur nga Ministria e Shëndetësisë dhe burime nga spitali Ichlov, ku janë shtruar menjëherë pas çlirimit.

"Ishte një natë emocionale dhe komplekse në të njëjtën kohë," tha Dr. Ram Sagi, nga Ministria e Shëndetësisë, duke specifikuar se pengjet "takuan familjet e tyre atje për herë të parë". nga data 7 tetor, dhe në spital “do të marrin trajtim mjekësor dhe psikologjik”.

Blinken në Izrael dhe Bregun Perëndimor pas takimeve për Ukrainën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të kthehet në Lindjen e Mesme këtë javë, pasi SHBA shpreson të gjejë një mënyrë për të zgjatur armëpushimin në Gaza dhe për të siguruar lirimin e më shumë pengjeve. Ky do të jetë udhëtimi i tij i tretë në rajon që nga fillimi i luftës së Izraelit kundër Hamasit muajin e kaluar.

Blinken do të udhëtojë në Izrael dhe Bregun Perëndimor pasi të marrë pjesë në takimet e fokusuara në Ukrainë të martën dhe të mërkurën në Bruksel dhe Shkup. Departamenti i Shtetit thotë se Blinken "do të diskutojë të drejtën e Izraelit për t'u mbrojtur në përputhje me ligjin ndërkombëtar humanitar, si dhe përpjekjet e vazhdueshme për të siguruar lirimin e pengjeve të mbetura, për të mbrojtur jetën e civilëve gjatë operacioneve izraelite në Gaza dhe për të përshpejtuar ndihmën humanitare për civilët në Gaza”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH