Sociale

E keni ditur? Ja pse duhet të pini ujë në mëngjes me stomakun bosh

Shkruar nga Liberale

E keni ditur? Ja pse duhet të pini ujë në mëngjes me

Dhe ndërsa sigurisht një gotë ujë është e mirë në çdo kohë, ajo që pak njerëz e dinë është se është e dobishme për shëndetin tuaj kur e pini atë në mëngjes kur ngriheni nga shtrati.

Uji është një lëndë ushqyese thelbësore për jetën. Trupi juaj varet prej tij për çdo reaksion kimik që kryen. Në fund të fundit, dihet se ajo korrespondon me rreth 75% të peshës totale të trupit tonë.

Jeta e përditshme mund të jetë aq e shpejtë saqë thjesht harroni të pini lëngje, edhe kur jeni të etur. Dhe të pish vetëm ujë me çdo vakt nuk është ideale, pasi mund të hollojë lëngjet e tretjes dhe të shqetësojë stomakun tuaj, sipas Dr. Don Colbert, autor i Eat This And Live. Kjo është arsyeja pse pirja e ujit sapo të zgjoheni është kaq ideale. Stomaku juaj është bosh kështu që uji nuk do të ndërhyjë në tretje.

Mund të ndihmojë në uljen e aciditetit të stomakut

Miliona njerëz në mbarë botën vuajnë nga urthi i shpeshtë, një gjendje e shkaktuar zakonisht nga nivelet e larta të acidit në stomak. Stomaku juaj është burimi kryesor i acidit klorhidrik në trupin tuaj dhe e sekreton atë gjatë gjithë natës. Pa ushqim në stomak për të holluar acidin, urthi ka më shumë gjasa të ndodhë në orët e mëngjesit. Pirja e ujit sapo të zgjoheni mund të zvogëlojë nivelin e aciditetit në stomak dhe të lehtësojë çdo simptomë të urthit.

Ndihmon për të pasur lëvizje të rregullta të zorrëve

Uji ndihmon në parandalimin e kapsllëkut dhe pirja e të paktën një gote ujë kur zgjoheni në mëngjes mund të ndihmojë në stimulimin e lëvizjeve të zorrëve. Trupi juaj varet nga kontraktimet e rregullta që ndodhin në zorrët tuaja të mëdha dhe të vogla në mënyrë që ushqimi të përthithet dhe eliminohet. Këto kontraktime varen nga ajo që njihet si refleksi gastrokolik. Thjesht, kur mbushni stomakun me ushqim ose pije, trupi juaj “zbulon” substancat e reja dhe i dërgon një sinjal zorrëve për të vazhduar zbrazjen. Kjo bëhet përmes lëvizjes së zorrëve. Për ta arritur këtë ju duhet mjaftueshëm ujë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH