Kronikë

NGJARJE TRONDITËSE/ Mësuesja shqiptare dhe dy fëmijët vriten nga kryefamiljari (më pas ai vret veten)

Shkruar nga Liberale
NGJARJE TRONDITËSE/ Mësuesja shqiptare dhe dy fëmijët vriten

Komuniteti shqiptar dhe më gjerë në Rockland, New York, SHBA, ka mbetur i tronditur pas një vetëvrasjeje dhe një vrasje të trefishtë që ndodhi vetëm pak ditë para vitit të ri.

Burri, oficer policie, vrau gruan e tij shqiptare Ornela Koço Rora dhe dy fëmijët dhe më pas kreu vetëvrasje.

Katër anëtarë të familjes u gjetën të vdekur brenda një shtëpie në Gjykatën Clydesdale në New City pasi policia kreu një kontroll në mëngjesin e 30 dhjetorit. Watson Morgan, 49 veç, Ornela Morgan, 43 vjeçe, dhe dy djemtë e tyre, 10 dhe 12 vjeç, u gjetën me plagë nga armë zjarri dhe u shpall i vdekur në vendngjarje.

Watson Morgan, një rreshter në Departamentin e Policisë në Bronxville, sipas policisë qëlloi dhe vrau familjen e tij përpara se t'i kthente armën vetes.

Policia e Clarkstown bëri zbulimin e zymtë pasi Departamenti i Policisë në Bronxville dyshoi te Watson Morgan, i cili ishte vetëm dy muaj larg daljes në pension dhe nuk u paraqit në turnin e tij të premten mbrëma.

E marta do të ishte dita e parë e kthimit në shkollë për Liam dhe Gabriel Morgan.

Liam, 10 vjeç, ishte një nxënës i klasës së pestë në Laurel Plains Elementary dhe vëllai i tij 12-vjeçar Gabriel ishte në klasën e shtatë në shkollën e mesme Felix Festa.

Një faqe në Facebook e hapur për nder të familjes Morgan ka përpiluar fotografi dhe mesazhe duke ofruar ngushëllime.

Në një shkollë të Bronksit Ornela Watson, gruaja shqiptare, punonte si mësuese.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH