Kronikë

Akuzohet për ‘vrasje nga pakujdesia’ të pronarit grek, dënohet në Britani shqiptari me identitet të rremë

Shkruar nga Liberale

Akuzohet për ‘vrasje nga pakujdesia’ të pronarit grek,

Një burrë 41-vjeçar është dënuar pasi i ka shkaktuar lëndime fatale shefit të tij në Southampton në vitin 2006.

Arjan Balla, nga Godstone Road në Whyteleafe, Surrey, u paraqit sot (e hënë 10 qershor) në Gjykatën e Southampton Crown, ku u dënua me 12 muaj burg për përfshirjen e tij në vdekjen e Anastassios Delis nga Londra.

Gjykatës iu tregua se si më 20 nëntor 2006, disa ditë pasi Balla kishte humbur punën e tij si montues çeliku, ai sulmoi Anastassios në Queensway në Southampton, duke e goditur me grusht disa herë dhe duke e bërë atë të rrëzohej në tokë dhe të godiste kokën.

Anastassios u dërgua në spital për mjekim dhe Balla u akuzua për lëndime të rënda trupore në nenin 20 dhe u dënua me tre vjet burg në 2007.

Mjerisht, Anastassios nuk e rifitoi kurrë vetëdijen pas sulmit, i cili e la me një dëmtim të rëndë në kokë, dhe ai ndërroi jetë më 12 dhjetor 2017 në moshën 68-vjeçare. Një ekzaminim i kryer nga patologët zbuloi se vdekja e tij ishte pasojë e drejtpërdrejtë e plagëve të marra në 2006.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH