Aktualitet

Qindra shqiptarë rrugëve të Londrës për Pavarësinë, 7 të arrestuar dhe disa makina sekuestruara për shkak të trazirave

Shkruar nga Liberale

Rreth 1,000 njerëz u mblodhën pranë Stacionit Waterloo dhe Embankment të martën në mbrëmje për të festuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Policia Metropolitane tha se bëri shtatë arrestime pasi një grup i shkëputur u bë i dhunshëm.

Veprat përfshinin sulmin ndaj oficerëve të policisë, hedhjen e fishekzjarrëve dhe moszbatimin e një urdhri për shpërndarje, i cili ishte në fuqi deri në orën 4 të mëngjesit të së mërkurës dhe shtrihej deri në Soho dhe Westminster.

Më herët, policia tha se vlerësoi "rreth 1000 njerëz", të cilët ishin mbledhur në rrugën Belvedere si pjesë e një manifestimi.

Ata thanë se një burrë u arrestua për hedhjen e një fishek zjarri, ndërsa dy makina u ndaluan sepse njerëzit "valëvitnin flamujt shqiptarë nëpër çatitë e makinave në lëvizje".

Më shumë arrestime u bënë pasi një grup i shkëputur përfundoi në York Road dhe u bë "konfrontues dhe agresiv me shishet e hedhura ndaj oficerëve".

Oficerët ndaluan gjithashtu disa kolona makinash që udhëtonin në Londrën qendrore me një numër shoferësh të raportuar për shkelje të drejtimit, ndërsa disa automjete u sekuestruaran.

28 nëntori 1912 shënon shpalljen e Pavarësisë së vendit, dhe krijimin e shtetit modern ballkanik. Është gjithashtu e njëjta ditë kur heroi themelues i vendit Skënderbeu ngriti flamurin, me shqiponjën e saj të zezë dykrenare në sfond të kuq, në vitin 1443.

Rreth 140,000 shqiptarë banojnë në Mbretërinë e Bashkuar, thuhet në një dokument qeveritar për migracionin në qershor.

Vitin e kaluar rreth 16,000 shtetas shqiptarë aplikuan për azil, duke përbërë 16 për qind të të gjithë aplikantëve për azil, sipas Observatorit të Migracionit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH