Kryesore

Qeveria e re, Kurti: Mazhoranca me deputetë të pakicave jo serbe

               Publikuar në : 16:39 - 22/02/21 liberale

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për herë të parë për formimin e mazhorancës në Kuvend.

Në një intervistë për ‘Agjencinë Bullgare të Lajmeve’, aika deklaruar se është i bindur që qeveria e tij do të ketë votat e nevojshme në parlament, pa pasur nevojë për një koalicion paszgjedhor me partitë kryesore.

Kurti bëri me dije se mund të marrë mbështetje nga deputetët e komuniteteve jo serbë dhe ndonjë ligjvënës tjetër opozitar.

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje foli edhe për dialogun me Serbinë, duke thënë se synon të hapë një kapitall të ri përmes bisedimeve të sinqerta.

Ai rikonfimoi se dialogu do të jetë prioritet i katërt i qeverisë së re të Kosovës, pas punësimit, drejtësisë dhe pandemisë Covid-19.

Ndër të tjera tha se do të punojë me 5 vendet e Bashkimit Europian që se kanë njohur ende Kosovën që të ndryshojë qasjen e tyre.

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back