Globi

Po eksploronin rrënojat e Titanikut me nëndetëse, zhduken në mënyrë të mistershme miliarderët

Shkruar nga Liberale

Mbetet mister fati i nëndetëses turistike, e cila është zhdukur që nga e diela në brigjet juglindore të Kanadasë, ndërsa në bord ndodheshin pesë persona në bord që do të vizitonin rrënojat e Titanikut.

Përveç Hamish Harding, një eksplorues dhe biznesmen britanik 58-vjeçar, kryetar i firmës së avionëve Action Aviation, Stockton Rush, CEO i OceanGate dhe eksploruesit francez 73-vjeçar, Paul-Henry Nargeolet, në bord ndodheshin edhe biznesmeni miliarder pakistanez Shahzada Dawood, dhe djali i tij 19-vjeçar Suleman.

Njoftimi u bë nga vetë familja Dowood, duke shtuar se “jemi mirënjohës për shqetësimin e treguar nga kolegët dhe miqtë dhe dëshirojmë që të gjithë të luteni për sigurinë e tyre”. Familja Dowd ka lidhje të ngushta me Britaninë, pasi ka një rezidencë në zonën e Surrey. 79-vjeçari Hussain Dawood, babai i Shahzada-s dhe gjyshi i Suleman-it, është kreu i Dawood Hercules Corporation, që prodhon kimikate dhe Engro Corporation, që operon në fushat e plehrave, ushqimit dhe energjisë.

[caption id="attachment_1364075" align="alignnone" width="880"] 48-vjeçari Shahzada Dawood[/caption]

Operacioni i shpëtimit

Operacioni i shpëtimit po kryhet nga Rojet Bregdetare të SHBA-së dhe Kanadasë me anije dhe avionë me zëvendësadmiralin e Rojës Bregdetare të SHBA-së John Mauger duke shpjeguar se kërkimet janë duke u zhvilluar si nën ujë ashtu edhe në sipërfaqen e detit, "rreth 1,450 kilometra në lindje të Kepit Kont, në një thellësi prej rreth 4000 metrash”.

“Është një zonë e largët dhe është e vështirë të kryhen kërkime në të”, shtoi ai, duke shpjeguar se nëndetësja është e pajisur me oksigjen që të mund të qëndrojë nën det për 96 orë. Megjithatë, nuk është e qartë nëse kjo është ende nën ujë ose nëse ka dalë në sipërfaqe dhe për ndonjë arsye nuk mund të komunikojë.

Udhëtimi, i cili kushton 250 mijë dollarë për person, fillon në St John’s, Newfoundland. Për të parë rrënojat e anijes, turistët hipin në Titan, një zhytës me pesë persona që kërkon rreth 2 orë për t'u zhytur në 3800 metra.

Sipas mediave ndërkombëtare, komunikimi me nëndetësen Titan humbi afërsisht 1 orë e 45 minuta pas fillimit të zhytjes së saj dy orëshe, gjë që i bën ekspertët të besojnë se çfarëdo që ka ndodhur, ka ndodhur pranë rrënojave të Titanikut.

Siç shpjegojnë ata, nëndetësja Titan dërgon një sinjal çdo 15 minuta në anijen sipërfaqësore Polar Prince, kjo e fundit pranohet ndërsa nëndetësja ishte mbi Titanikun në orën 16:00 të së hënës.

Ky vlerësim, në fakt, duket se e bën edhe më të vështirë operacionin tashmë të komplikuar të shpëtimit, sepse nëse është e vërtetë, siç vë në dukje Daily Mail, atëherë do të jetë praktikisht e pamundur të bëhet me një anije të drejtuar dhe do të duhet një anije pa pilot që mund të arrijnë në thellësi të tilla - por pak operacione të tilla kanë ndodhur në të kaluarën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH