Globi

Pas tërmetit 7.7 ballë, paralajmërim për tsunami në Zelandën e Re

Shkruar nga Liberale
Pas tërmetit 7.7 ballë, paralajmërim për tsunami në

Një paralajmërim për tsunami është lëshuar për ishullin Paqësor të Kaledonias së Re, pasi një tërmeti me magnitudë 7.7 ballë goditi brigjet e vendit, duke nxitur paralajmërime se valët e rrezikshme të tsunamit deri në tre metra të larta mund të arrijnë në Kaledonian e Re dhe Vanuatu.

Tërmeti ishte me thellësi 10 km dhe ndodhi rreth 155 km në juglindje të Ishujve të Loyalty, të cilat janë pjesë e Kaledonias së Re, një territor francez, pasditen e së mërkurën me orën lokale.

“Bazuar në parametrat paraprak të tërmetit, valët e rrezikshme të tsunamit janë të mundshme për brigjet e vendosura brenda 1000 km nga epiqendra e tërmetit”, paralajmëroi Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor (PTËC), duke thënë që valët mund të arrijnë mes një dhe tre metra lartësi.

Tërmetet janë përgjithësisht më shkatërruese kur fokusi është afër sipërfaqes, megjithatë nuk kishte raporte fillestare të dëmtimeve ose dallgëve shkatërruese.

Paralajmërime për tsunami janë vendosur për Zelandën e Re, Australinë dhe disa pjesë të tjera të Oqeanit Paqësor.

Komisioni i lartë i Kaledonias së Re fillimisht lëshoi ​​një paralajmërim të cunamit për të gjithë Kaledonian e Re, duke urdhëruar “evakuimin e menjëhershëm” të njerëzve në zonat e strehimit dhe “zbatimin e udhëzimeve të sigurisë”.

“Nëse nuk keni kohë për të përgatitur evakuimin tuaj, largohuni më shumë se 300 metra nga bregu”, paralajmëroi Drejtoria për Mbrojtjen Civile dhe Menaxhimin e Rrezikut të Kaledonias së Re (DSCGR).

DSCGR paralajmëroi njerëzit të mos përdorin automjetet e tyre, të linin fëmijët e tyre në shkollë ku do të kujdeseshin mësuesit dhe të mos bllokonin linjat telefonike.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH