Analizë

PROTAGONISTI I DITËS/ Shkëlqimi dhe rënia e Rishi Sunak

Shkruar nga Liberale

PROTAGONISTI I DITËS/ Shkëlqimi dhe rënia e Rishi Sunak

Analizë në Financial Times/  “I paefektshëm', ngritja e shpejtë dhe rënia spektakolare e Rishi Sunak

Analizë në Financial Times “I paefektshëm', ngritja e shpejtë dhe rënia mahnitëse e Rishi Sunak

Ish-kryeministri i ngjashëm me Icarus-in e çoi partinë e tij në atë që parashikohet të jetë humbja e saj më e keqe në histori

Pak politikanë britanikë janë ngritur aq shpejt sa Rishi Sunak. Por është shpejtësia dhe ashpërsia e rënies së tij për të cilat ai tani ka më shumë gjasa të mbahet mend.

Pasi u kthye nga një ministër i vogël në kryeministër në vetëm tre vjet, Sunak është larguar nga partia e tij Konservatore me rezultatin më të keq historik. Harku i tij si Icarus e bën atë kryeministrin e tretë më jetë-shkurtër të Britanisë që nga Lufta e Dytë Botërore, pas Anthony Eden dhe Liz Truss, në detyrë për vetëm 20 muaj.

Pak vëzhgues mohojnë që Sunak siguroi një trashëgimi të varfër kur mori detyrën në tetor 2022. Konservatorët ishin më shumë se 20 pikë prapa në sondazhe, pas skandaleve të mandatit të Boris Johnson dhe tronditjes ekonomike të Liz Truss.

Por qasja e Sunak në postin e kryeministrit habiti shumë njerëz, të cilët prisnin që ai të luante si një “burrë shteti” dhe të ndërtonte pikat e tij të forta si një politikan. Ata gjithashtu prisnin që ai të mësonte prej fushatës së tij origjinale e të dështuar të lidershipit në vitin 2022, kur slogani i tij ishte shumë i personalizuar, "Gati për Rishi".

“Strategjia duhet të ishte që unë do të kaloj rreth 18 muaj vetëm duke qenë kryeministër. Në vend të kësaj ata e kthyen atë në një kandidat,” tha Chris Wilkins, një ish ndihmëse e lartë e Theresa May. “Ai nuk është një kandidat i mirë. Por ai mund të kishte qenë një kryeministër i mirë.”

I veshur me pantallona të shkurtra në publik dhe me temperament të shkurtër në privat, Sunak shpejt dukej i papërgatitur për promovimin e tij të shpejtë. “I paefektshëm është fjala e parë që të vjen ndërmend”, tha Tim Bale, profesor i politikës në Universitetin Queen Mary të Londrës. “Vetëm sepse trashëgon një “kupë me helm” nuk do të thotë që duhet ta pish atë.”

Sunak nuk arriti të distancohej nga paraardhësit e tij të papëlqyer. Duke premtuar "integritet, profesionalizëm dhe llogaridhënie në çdo nivel”, ai riemëroi Gavin Williamson dhe Suella Braverman në kabinet pasi ishin detyruar të jepnin dorëheqjen. Ai miratoi listat e nderimeve të dorëheqjes për Truss dhe Johnson, edhe pse ky i fundit së shpejti do të censurohej nga Dhoma e Komunave për gënjeshtra mbi partitë e bllokimit.

Kryeministri i parë me një MBA, Sunak kërkoi stabilitet ekonomik. Në vitin 2023, ai përcaktoi pesë prioritete duke përfshirë përgjysmimin e inflacionit. Ai ra dakord për rregulla të reja tregtare me BE-në, duke ulur tensionet që kishin lindur që nga Brexit, të cilin ai e mbështeti. Instinktet e tij Thatcherite u prishën me kujtesën publike të kohës së tij si kancelar gjatë pandemisë Covid-19. Ai vazhdoi të shkurtonte sigurimet kombëtare, taksën që si kancelar kishte vendosur. 

Në përgjithësi, Sunak nuk i përshtatej faturimit të tij si teknokrat. “E gjithë pyetja e tij për një çështje politike është: sa vota do të më sjellë kjo?” - tha një veteran konservator. "Ai nuk është mjaft i mirë për të qenë një teknokrat."

Sunak u zotua të reduktojë listat e pritjes së NHS, por nuk e zgjidhi grevën e mjekëve të rinj që i përkeqësoi ato. Ai u përqendrua shumë te imigracioni, një qasje që dukej se i nxiste rivalët e tij populistë, jo i çarmatoste ata. Ai kritikoi qasjen e Britanisë ndaj zeros neto dhe u përpoq të bënte sanë nga çështjet që lidhen me njerëzit transgjinorë.

Në fund, ai kishte humbur mbështetësit në të majtën e partisë, të përkushtuar ndaj veprimit mjedisor, dhe të djathtën, që kërkonte një linjë më të ashpër ndaj emigracionit. Me sa duket, marrëdhënia e tij më e ngushtë diplomatike ishte me udhëheqësen e djathtë të Italisë, Giorgia Meloni.

Sunak, i cili kaloi dy vjet si kancelar, por kurrë nuk drejtoi një departament tjetër, u akuzua për mbicentralizimin e pushtetit. Shumë zemërim u përqëndrua te këshilltarët e tij të rinj, të udhëhequr nga shefi i stafit Liam Booth-Smith, të cilit Sunak i dha një vlerësim pak para mbylljes së qendrave të votimit të enjten.

Një anëtar i kabinetit të tij tha se Sunak kishte "bërë një punë të arsyeshme", por shtoi: "Dështimi i tij i vetëm më i madh është se ai e rrethoi veten me njerëz me cilësi të ulët. Kishte një kontroll shumë të ngushtë pa asnjë gjykim. Ai futi zhavorr në makinë.”

Aleatët e Sunak thanë se ai ndërtoi një ekip ideologjikisht të larmishëm, por u pengua nga mungesa e një mandati të fortë. “Gjëja më e vështirë për të ishte se ai nuk kishte fituar zgjedhjet,” tha një këshilltar në Downing Street.

Si orator, Sunak dukej i paaftë për të mbajtur imagjinatën e publikut. Ai ishte më pak në gjendje të shpjegonte privilegjin e tij personal sesa paraardhësit e tij Johnson dhe Cameron. Ai u zhgënjye: pasi shkëlqeu në gjithçka gjatë gjithë jetës së tij, pse publiku nuk e vlerësoi që ai shkëlqeu për të qenë kryeministër? “Unë nuk mendoj se atij i ka pëlqyer puna. Ai ndihej i lodhur. Unë e kam parë atë të bëhet shumë i mprehtë,” - tha ish-ministri i kabinetit. 

Pas më shumë se një dekade sundimi konservator, Sunak u përpoq të gjente rrugë që do mund të bashkonin partinë. Fjalimi i fundit i Mbretit, që supozohej të mbyllte fushatën zgjedhore, përfshinte një plan për të rregulluar pedikatorët e Londrës. "Ai është një kryeministër fanatik," tha Meg Russell, drejtore e Njësisë Kushtetuese të Kolegjit Universitar të Londrës. "Nuk kishte mbetur shumë për të bërë."

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH