Globi

Një telenovelë po kërcënon fitoren e Erdogan, pse femrat konservatore po dalin kundër tij

Shkruar nga Liberale
Një kundërshtar i papritur duket se do të përballet me Rexhep Tajip Erdogan përpara zgjedhjeve në Turqi, që mbahen më 14 maj. Telenovela "Kızılcık Şerbeti" dhe heroina qendrore, Nursema, siç raporton "Politico" në analizën e saj, ka “prerë” mbështetjen e grave konservatore në qeverinë Erdogan. Nursema është një muslimane e fortë, inteligjente dhe e devotshme me të cilën miliona gra në Turqi mund të identifikohen lehtësisht. "Shikuesit e varur nga telenovelat e Turqisë u mahnitën kur panë Nursemën të martohej me burrin e saj të dhunshëm dhe konservator, i cili tenton ta përdhunojë dhe më pas e shtyn nga dritarja kur ajo reziston", shkruan "Politico". Skena ishte aq e ashpër saqë mbikëqyrësi përkatës turk gjobiti krijuesit e emisionit dhe ndaloi përkohësisht transmetimin e serialit në fillim të prillit, gjë që u hoq këtë javë. Sipas raportit, versioni zyrtar ishte se autoritetet duhej të ndërhynin për të parandaluar transmetimin e imazheve të dhunës ndaj grave, por shumë vëzhgues thonë se qeveria ishte e shqetësuar nga mënyra se si portretizoi një familje të fortë fetare në të cilën gratë kanë pak zë. Sipas "Politico", mbështetja e grave konservatore ishte vendimtare për ngritjen në pushtet të islamistit Erdogan, pasi për shumë ai ishte një figurë çlirimtare duke pasur parasysh përjashtimin e grave të mbuluara nga shkollat, universitetet dhe vendet e punës. Këto janë gratë, sipas artikullit, të cilat, megjithëse ndihmuan Erdoganin të ngrihej në pushtet, tani vënë në dyshim një sërë çështjesh, nga keqmenaxhimi ekonomik e deri te të drejtat e grave. Për më tepër, problem për Erdoganin është fakti se ai u bashkua me islamistët ekstremë në prag të zgjedhjeve, një lëvizje që shkakton shqetësim për një ndryshim të mundshëm të mbrojtjes ndaj incidenteve të dhunës në familje. Humbja e besimit Duke folur për "Politico" Aysel (pseudonim) e cila është një fanse e deklaruar e Nursema-s, punon si kujdestare për një familje në Stamboll dhe thotë se ka mbështetur partinë e Erdoganit që në fillim, por këtë herë nuk do ta votojë atë. “Si një grua që kam qenë e kufizuar në këtë vend sepse në të kaluarën nuk mund të hynim në vende të caktuara, unë votova për të. Por e humba besimin tek ata”, shprehet ajo.. Ajo përmend këtë gjendje të ekonomisë për vendimin e saj. Siç thotë ajo, katër djemtë e saj, edhe pse me arsim universitar, e kanë shumë të vështirë të avancojnë në karrierë. “Kudo që aplikojnë, pyeten ‘a keni një person të brendshëm?’”, shton ajo, duke iu referuar rrjeteve të nepotizmit që shpesh ndihmojnë njerëzit me lidhje të punësohen dhe të promovohen në punët e tyre. “Nuk kemi kontakt askund. Menduam se një parti fetare do të sillte barazi dhe drejtësi, por me kalimin e kohës pamë që nuk e bënë një gjë të tillë”, vijon ajo. Sipas OJQ-së, Fondacioni Social Demokraci, më shumë se 1/3 e grave që mbështetën AKP-në mund të largohen prej saj në këto zgjedhje. Mbështetja për AKP në mesin e grave turke ishte mbi 38% në 2018, por mund të bjerë këtë herë në nën 27%, sipas sondazhit të OJQ-së Megjithatë, Erdogan mund të jetë gjithashtu një faktor i rëndësishëm që këto gra të votojnë për partinë e tij për herë të fundit, pasi ata e kuptojnë se falë tij kanë fituar një prestigj që nuk duan ta humbin dhe kjo mund të frymëzojë një ndjenjë besnikërie. Situata është e ndryshme, megjithatë, për gratë e reja që dyshojnë për aleancën e Erdoganit me islamistët Bakhceli dhe islamistin kurd HÜDA-PAR, një degë e një grupi të njohur edhe për tortura dhe vrasje. Këto dy parti kërkojnë të sjellin një mënyrë jetese më islame në Turqi, të kriminalizojnë tradhtinë bashkëshortore, të heqin qafe ligjet që ndëshkojnë dhunën ndaj grave dhe të ndryshojnë ligjet e kodit civil në lidhje me moshën e martesës për vajzat e reja. "Gratë duhet të jenë të forta si infermiere" Ky diskutim ka arritur edhe brenda partisë së Erdoganit. Nënkryetari i grupit parlamentar të AKP-së, Ozlem Zengin, është vënë në shënjestër dhe kërcënuar për mbrojtjen e ligjit që mbron gratë dhe parandalon dhunën ndaj grave. Dia tha se ligji ishte një "vijë e kuqe" kur partia islamike bëri thirrje për shfuqizimin e tij gjatë negociatave me Erdoganin. “Na duhen rreth 29 milionë vota për të zgjedhur presidentin tonë në zgjedhjet e ardhshme. Të paktën 10 milionë prej tyre janë nga femra. Për një temë kaq të rëndësishme, a ka ndonjë temë tjetër që shqetëson kaq shumë gratë? Jemi kaq vetëm”, thotë ajo Kujtohet se Recep Tayyip Erdogan u tërhoq në korrik 2021 nga Konventa e Stambollit që lufton dhunën ndaj grave me arsyetimin se lehtëson homoseksualitetin dhe minon vlerat familjare. Sipas organizatave turke, vetëm në muajin prill, 21 gra u vranë nga burrat në Turqi dhe 23 u gjetën të vdekura në rrethana të dyshimta. Sa i përket serialit "Kızılcık Şerbeti", ai mbetet thellësisht i popullarizuar. Suksesi i saj qëndron në faktin se shumë gra konservatore e shohin veten si Noursema, një grua ambiciet dhe ëndrrat e së cilës bien ndesh me vlerat konservatore të familjes. “Këta njerëz e shohin lirinë e grave si paturpësi. Por një grua duhet të qëndrojë në këmbët e veta. Gratë duhet të jenë të forta si infermierja. I dua gratë e forta në shfaqje. Shumë gra e bëjnë këtë”, thotë Aisel për Politico.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH