Showbiz

Ndërron jetë aktori i njohur

Shkruar nga Liberale

Dy herë fituesi i “Oscar”, Bo Goldman, ka vdekur në moshën 90-vjeçare të martën në Helendale, Kaliforni.

Shkaku i vdekjes i aktorit, i cili mori vlerësime të shumta për skenarët e tij të “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (1975) dhe “Melvin and Howard” (1980), mbetet i panjohur.

Pasi shkroi episode për shfaqje të ndryshme televizive, i diplomuari në Princeton shënoi famën e tij të madhe kur u zgjodh nga Milos Forman për të përshtatur romanin e Ken Kesey “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”, së bashku me bashkë-shkrimtarin Lawrence Hauben, shkruan DailyMail.

Në vitin 1976, ai dhe Hauben morën të dy çmimin “Oscar” për skenarin më të mirë të adaptuar për punën e tyre në skenarin e filmit dramatik psikologjik.

Më pak se katër vjet pas “Oscar” të parë të tij, ylli fitoi të dytin për shkrimin e dramës “Scent of a Woman” të vitit 1992, me protagonist Al Pacino dhe me regji të Martin Brest.

Ai dhe Brest u bashkuan dy herë të tjera për të krijuar filmat “Scent of a Woman” (1992) dhe “Meet Joe Black” (1998).

Arritjet e tij të tjera të shquara përfshijnë: The Flamingo Kid (1984), Little Nikita (1988) dhe City Hall (1996).

Gjatë gjithë karrierës së tij, ai synoi të krijonte personazhe që janë njerëz që kanë një lloj guximi dhe një lloj aristokracie të zemrës.

Arritjet e tjera të Goldman përfshinin dy çmime Golden Globe, dy Çmime të Skuadrës së Shkrimtarëve të Amerikës si dhe Çmimin e Arritjes së Jetës në 1998.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH