Kryesore

Më pak kollë, dhimbje koke/ Si kanë ndryshuar simptomat e Covid-19

               Publikuar në : 15:51 - 14/04/21 liberale

Dobësi dhe një ndjenjë e përgjithshme e gjendjes së keqe, dhimbje të muskujve dhe barkut, si dhe të përziera, dhimbje koke dhe probleme gastrointestinale.

Këto janë simptomat e reja të Covid 19, sipas Zyrës për statistikat kombëtare dhe sipas asaj Ministria e Shëndetësisë Italiane shkruan në faqen e saj të internetit.

Krahasuar me një vit më parë, pra, duket se sëmundja ka ndryshuar efektet në trupin e njeriut, jo më aq të lidhura me kollën dhe problemet e frymëmarrjes.

Sipas kërkimeve të para, kjo tregon se virusi evoluon dhe modifikon “armët” me të cilat godet.

Më pak ethe dhe më pak kollë

Sipas një studimi britanik nga Ministria e Shëndetësisë, i cili ekzaminoi rreth 19 mijë pacientë, pothuajse një në dy të tillë në mostrën e ekzaminuar, nuk tregon të paktën një nga simptomat që lidhen zakonisht me infeksionin e virusit, përkatësisht ethe, kollë dhe humbje e shijes ose aromës.

Të vjella dhe diarre më të përhapura

Në këtë valë të re, e cila prek të rinjtë, ndryshe nga muajt e kaluar, ç’rregullimet gastrointestinale, me të vjella dhe diarre, duken shumë më të zakonshme. Ndërsa një nga simptomat që në fillim të pandemisë u shfaq si tipar dallues i Covid 19, ajo e humbjes së shijes dhe nuhatjes, është gjithnjë e më e rrallë.

Nga ana tjetër, sidoqoftë, simptomat që lidhen me çrregullimet gastrointestinale, nga dhimbjet e barkut deri te dizenteria, ishin ato që karakterizuan disa raste të fëmijëve të sëmurë në fillim të pandemisë.

Tani janë pikërisht ato sëmundje që mbizotërojnë, në një kohë kur mosha e të sëmurëve është ulur në mënyrë drastike.

Kanë ndryshuar gjatë muajve simptomat?

Prandaj nuk është e sigurt, që një pacient me Covid, duhet domosdoshmërisht të shfaqë simptomat e zakonshme ose ato “të vjetra”. Sidoqoftë, shenjat e ngjashme me gripin, mbeten tipari i veçantë i Covid-19.

“Ndryshe nga vala e parë, në të cilën pacientët e moshuar u shtruan në spital, sot shumë qëndrojnë në shtëpi dhe na tregojnë më mirë problemet e tyre. Ethet, jo domosdoshmërisht të larta, por mbi të gjitha lodhja, kjo e fundit që zgjat edhe për një kohë të gjatë, janë simptomat që vëzhgojmë më shpesh tek pacientët e trajtuar në shtëpi”, shpjegon Claudio Cricelli, President i Shoqatës Italiane të Mjekësisë së Përgjithshme dhe Kujdesit Parësor. “Ne gjithashtu shohim më pak pacientë me kollë”, shton Ovidio Brignoli, nënkryetar i shoqatës.

A ndikuan variantet e reja te simptoma të ndryshme?

Ndikimi i simptomave te variantet e reja të koronavirusit është studiuar pak. “Variantet, ai anglez, kanë infektuar më shumë të rinjtë, por nuk ka prova se ato shkaktojnë simptoma të ndryshme”, – konfirmon Brignoli. Vetëm para dy ditësh, një studim mbi variantin “anglez”, u publikua në revistën “Lancet” dhe nuk u gjetën ndryshime në simptoma.

A mund të ndryshojnë simptomat sipas moshës?

“Popullsia referuese, ndryshon, – shpjegon Cricelli, – dhe për disa muaj nuk do t’i shohim më të moshuarit në spital, sepse ata do të vaksinohen kryesisht. Të rinjtë, midis të cilëve, Covid është më i përhapur sot, priren të kenë një mbrojtje më të fortë imune, të sëmuren më pak dhe në përgjithësi të përjetojnë simptoma të ngjashme me gripin. Pak, marrin pneumoni (shumë më e zakonshme tek të moshuarit) dhe zakonisht zgjidhet shpejt. Nuk është Covidi ai që ka ndryshuar, por duke qenë më i përhapur në grupmoshën më të re, iu shtohen simptoma tipike të atyre që trajtohen në shtëpi dhe nuk kanë nevojë për trajtim spitalor”.

A ka ndonjë ndryshim nga shenjat e fillimit?

“Në fillim të pandemisë, simptomat që na drejtuan për të identifikuar Covid, ishin ethe, kollë, marrje fryme, – nënvizon Cricelli. – Tani, pacientët na raportojnë në fillim të sëmundjes më shumë se gjithçka tjetër, një ndjenjë e përgjithshme e sëmundjes, dhimbje koke, të përzier dhe më rrallë diarre”.(SI)

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back