Globi

Mali i Zi rikthen izolimin, kalohet vetëm me test serologjik

Shkruar nga Liberale
Mali i Zi rikthen izolimin, kalohet vetëm me test serologjik

Për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus, edhe Mali i Zi ka shtuar masat anti-covid. Një prej këtyre masave është edhe kufizimi i lëvizjes nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit.

Përjashtim nga ky rregull bëjnë mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë në kufi, mjetet që udhëtojnë drejt aeroportit, shërbimet e urgjencës dhe mjetet ose shtetasit që kalojnë tranzit në territorin e Malit të Zi. Shqiptarët mund të kalojnë nëse janë të pajisur me testin serologjik.

"Autoritetet policore malazeze, nëpërmjet një njoftimi zyrtar kanë informuar se me vendim të Komisionit Shtetëror të Menaxhimit të Situatës për COVID-19, duke nisur nga sot, datë 25.11.2020 dhe çdo ditë, deri në një urdhër të dytë, nga ora 19:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit të çdo dite do të ketë ndalim të plotë të qarkullimit në të gjithë territorin e Malit të Zi.

Përjashtim nga ky rregull bëjnë mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë në kufi (kamionët), mjetet që udhëtojnë drejt aeroportit, shërbimet e urgjencës dhe mjetet ose shtetasit që kalojnë tranzit në territorin e Malit të Zi.

Sqarojmë se shtetasit shqiptarë mund të kalojnë nëse janë të pajisur me testin serologjik, brenda orarit të përcaktuar 05:00-19:00", njofton Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Shkodër.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH