Sport

"Mendova se mi theu të gjithë dhëmbët", Evander Holyfield tregon se cili e ka goditur më fort

Shkruar nga Liberale

"Mendova se mi theu të gjithë dhëmbët", Evander

Evander Holyfield është një nga boksierët më të mirë të të gjitha kohërave.

Në fund të viteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar, ai drejtoi kategorinë e peshave të kryqëzuara si kampion absolut dhe në fillim të viteve nëntëdhjetë arriti të unifikojë rripat edhe në kategorinë e peshave të rënda.

Ai fitoi pseudonimin “Real Deal” dhe luftoi me emra të mëdhenj si Mike Tyson, Lennox Lewis dhe George Foreman.

Ai sapo i bëri një kompliment të madh këtij të fundit në një deklaratë të fundit për ESNEWS.

“Boksieri që më goditi më fort ishte George Foreman. Ai më goditi në raundin e njëmbëdhjetë, dhe unë u ktheva në qoshe dhe pyeta nëse më kishte thyer të gjithë dhëmbët”, deklaroi Holyfield për mediumin.

Ju kujtojmë se lufta midis Foreman dhe Holyfield u zhvillua në mesin e prillit 1991 në Sallën e Konventave (Atlantic City, New Jersey, Shtetet e Bashkuara të Amerikës).

Foreman hyri në ndeshje në moshën 42-vjeçare, dhe me një vendim unanim festoi 28-vjeçarin e atëhershëm Holyfield dhe kështu mbrojti rripat sipas versioneve WBA, WBC dhe IBF. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH