Globi

Kush janë studentët e vrarë nga sulmi me thikë? Dëshmitë tronditëse të qytetarëve: Djali u rrëzua në mes të rrugës

Shkruar nga Liberale
Kush janë studentët e vrarë nga sulmi me thikë?

Qyteti i Nottingham është tronditur nga një seri sulmesh që lanë të vdekur dy studentë adoleshentë dhe një burrë.

Barnaby Webber, 19-vjeç, Grace Kumar, 19-vjeç dhe një burrë rreth të 50-tave u goditën me thikë për vdekje. Tre persona u goditën nga një furgon që policia besonte se ishte vjedhur nga 50-vjeçari i plagosur me thikë.

Një person është vënë në pranga si i dusshuar për vrasjet. Policia e kundër-terrorizmit është e përfshirë në hetim, por asnjë lidhje me ekstremizmin nuk është konfirmuar.

Policia tha se ishte ende në fazat e hershme të hetimit për sulmet, të cilat ndodhën gjatë orëve të para të së martës, dhe ende nuk është përcaktuar një motiv i saktë.

I dyshuari, 31 vjeç, besohet të jetë një emigrant me origjinë nga Afrika Perëndimore. Gazetari Daniel Sandford i tha BBC se i dyshuari ka një histori të problemeve të shëndetit mendor.

Kjo është arsyeja pse në këtë fazë, ndërsa policia kundër terrorizmit po ndihmon hetimin, nuk po e drejton atë, shton ai.

Disa rrugë në Nottingham u mbyllën gjatë gjithë ditës ndërsa policia kërkonte prova. Udhëheqësi i Këshillit Bashkiak të Nottingham, David Mellen tha se qyteti ishte në shok dhe zi, ndërsa tre deputetët e qytetit thanë se zona ishte shkatërruar nga gjakderdhja.

Policia nuk i ka identifikuar zyrtarisht viktimat, por zoti Webber, student në Universitetin e Nottinghamit, u publikua nga miqtë dhe familja.

Sportisti amator i kriketit nga Taunton u përshkrua nga Klubi i Kriketit i Peshkopëve Hull të Somerset si një mik i dashur kujtimi i të cilit do të mbetej. "'Webbs' iu bashkua klubit në vitin 2021 dhe që atëherë ka qenë një pjesë kyçe e klubit tonë dhe ka pasur një ndikim të tillë në një hapësirë kaq të shkurtër kohore."

Grace Kumar - e cila njihet edhe si Grace O'Malley-Kumar - është emëruar në vend si viktima e dytë dhe thuhet se është një lojtare e talentuar hokej. Burri rreth të 50-ave nuk është identifikuar gjithashtu nga autoritetet.

Policia e Nottinghamshire, e cila e përshkroi incidentin si të tmerrshëm dhe tragjik, tha se detektivët nuk po kërkonin askënd tjetër në lidhje me hetimin.

Një dëshmitar okular i tha BBC-së se kishte parë një të ri dhe një grua të re duke u goditur me thikë në Ilkeston Road, afër kryqëzimit me Bright Street.

Burri, i cili kërkoi të mbetej anonim, tha se kishte dëgjuar ulërima të tmerrshme, gjakderdhëse dhe kishte parë një burrë të veshur me të zeza, me kapuç dhe çantë shpine, duke luftuar me disa njerëz.

"Ishte një vajzë, dhe një burrë apo djalë me të cilin ishte - ata dukeshin mjaft të rinj," tha ai.

"Ajo po bërtiste "Ndihmë!". Do të doja të kisha bërtitur diçka nga dritarja për të nervozuar sulmuesin.

“E pashë të godiste me thikë në fillim djalin dhe më pas gruan. Sulmi u përsërit me thikë - katër ose pesë herë. Djaloshi u rrëzua në mes të rrugës. Vajza u pengua drejt një shtëpie dhe nuk lëvizi. Në minutën tjetër ajo ishte zhdukur në anë të një shtëpie dhe ja ku e gjetën".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH