Showbiz

Koncerti i kurorëzimit, kënga speciale që Mbreti Charles III i kërkoi Andrea Bocellit

Shkruar nga Liberale

"Vazhdo, vazhdo/ me shpresë në zemër/ dhe nuk do të ecësh kurrë vetëm...".

Teksti i mësipërm nga himni i njohur i ekipit të futbollit të Liverpool-it, "You'll Never Walk Alone" , do të dëgjohet, ndër të tjera, nga zërat e tenorit italian me famë ndërkombëtare Andrea Bocelli dhe baritonit uellsian Sir Bryn Terfel, të dielën, më 7 maj, në Kështjellën Windsor, ku mbahet koncerti i madh për kurorëzimin e mbretit Charles III.

https://youtu.be/CP1_JQ1VPnw

Vetë Charles e kërkoi këtë këngë të veçantë nga Andrea Bocelli kur ai e sfidoi atë të merrte pjesë në festimet brilante të kurorëzimit të tij zyrtar. “Jam mirënjohës për këtë privilegj të fundit të çmuar për të dhënë zërin tim në kolonën zanore të atij që me siguri do të jetë një moment historik. Unë kam kënduar shumë herë në të kaluarën për madhërinë e saj, Mbretëreshën Elizabeth II dhe është një nder i madh që më ftojnë të performoj për kurorëzimin e mbretit Charles III në një ditë që e gjithë bota e pret me padurim”, ka rrëfyer interpretuesi i njohur. duke shtuar: “Gëzimi im është bërë edhe më i madh për shkak të artistëve të mrekullueshëm që do të ecin në të njëjtën skenë dhe mundësisë për të interpretuar këngën ikonike “You'll Never Walk Alone” me mikun tim të dashur baritonin, Sir Bryn Terfel.

Kjo rrugë unifikuese është e aftë të ngrohë zemrat e turmave të mëdha, është një deklaratë dashurie dhe solidariteti të përbashkët. Është një pjesë me një fuqi të veçantë që ngjall kujtime që të ngrohin zemrën”.

Kujtojmë se Andrea Bocelli, ishte gjithashtu një prani artistike në festimet brilante të vitit të kaluar për 70-vjetorin e Mbretëreshës Elizabeth në fronin britanik, duke gëzuar publikun me pamjen e tij.

Cilët yje të tjerë do t'i bashkohen koncertit?

Një festë vezulluese e muzikës që do të mbulojë një spektër shumë të gjerë muzikor, nga pop dhe rock në klasike dhe etnike, por edhe me referenca në artet e teatrit dhe kërcimit, mbështetës i flaktë i të cilave është mbreti i ri. Në koncertin e kurorëzimit, të prezantuar nga aktori britanik Hugh Bonneville, pritet të marrin pjesë rreth 20,000 persona, ndërsa pritet të shihet nga miliona shikues në mbarë botën.

Ndër yjet e muzikës të ftuar për të kënduar janë Lionel Richie dhe Katy Perry, të cilët mbajnë lidhje të ngushta me Mbretin Charles III pasi e kanë takuar atë në të kaluarën dhe kanë marrë pjesë në ngjarje të ndryshme bamirësie. Të dy thonë se janë të emocionuar për ftesën. Pjesëmarrja amerikane është kompletuar me këngëtaren e grupit të njohur Pusscat Dolls, Nicole Scherzinger.

Nga skena muzikore britanike, grupi i njohur Take That do të jetë i pranishëm, në daljen e parë të përbashkët të anëtarëve të tij pas katër vitesh, këngëtarja-aktorja Paloma Faith, kitaristi, kantautori dhe këngëtari veteran Steve Winwood, i cili deklarohet "mbështetës i përjetshëm i monarkisë"

Skena muzikore ndërkombëtare do të përfaqësohet nga këngëtarja nigeriane Tiwa Savage si dhe një kor shumë anëtarësh, i përzier, i cili do të përbëhet nga njerëz me origjinë të ndryshme kombëtare dhe sociale, refugjatë dhe anëtarë të komunitetit LGBTQ+.

Veç kësaj, në spektakël pritet të jenë edhe aktorët e famshëm Tom Cruise dhe Joan Collins, të cilët do të marrin pjesë në prezantimin e disa skeçeve të regjistruara për mbretin e ri. Në të njëjtën kohë do të prezantohen pjesë nga dramat e Shekspirit, ndërsa do të ringjallen skena nga muzika klasike “West Side Story”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH