Globi

“Jam e tronditur nga ajo që zbulova”, thotë halla. Prindërit e 12-vjeçares që u përdhunua arrestohen nga policia

Shkruar nga Liberale
“Jam e tronditur nga ajo që zbulova”, thotë halla.

Halla e 12-vjeçares tha për televizionin SKAI, se është “e tronditur nga ajo që zbulova”. Ishte ajo që ndërsa vajza ndodhej në Lefkadë, e kishte parë të “skuqej” kur lexoi një nga mesazhet e sëmura që 53-vjeçari i dërgonte siç mësohet prej muajsh.

Pasi i ka marrë celularin e 12-vjeçares, ka parë mesazhet e 53-vjeçarit dhe ia ka dërguar nënës së fëmijës, e cila ka deklaruar se pikërisht atëherë ka shkuar në komisariatin e Kolonou.

Halla e 12-vjeçares thekson në deklaratën e saj sot se shqetësimi i saj i vetëm është “të mbrojë mbesën time 12-vjeçare dhe 7 vëllezërit e motrat e saj të mbetura. Pavarësisht nga gjërat e tmerrshme që kanë kaluar, ata duhet të vazhdojnë të jetojnë me dinjitet”.

Nën hijen e arrestimit të nënës së 12-vjeçares si tutore dhe babait të fëmijës për drogë, halla e vajzës siguron se “në mjedisin familjar ka njerëz që adhurojnë dhe mbështesin fëmijët dhe luftojnë për rritjen e tyre". Së fundi, ai u bëri apel mediave që të mos riprodhojnë foto të familjes dhe të publikojnë informacione për jetën e familjes dhe të fëmijëve.

Babai i 12-vjeçarit është arrestuar për drogë

Mëngjesin e së enjtes është arrestuar një tjetër anëtar i familjes së vajzës 12-vjeçare nga Colonos e cila ishte viktimë e përdhunimit. Bëhet fjalë për babanë 41-vjeçar të vajzës.

Sipas informacioneve, arrestimi i babait të vajzës u bë pasi një sasi e vogël droge u gjet në shtëpinë e familjes në Kolonos gjatë hetimeve për rastin e përdhunimit të vajzës dhe arrestimin e mamasë së saj se kishte marrë para nga tutori.

“A ka mundësi që nëna ta shesë fëmijën 20 euro?” thotë gjyshja e të miturës.

Ndërkohë, tetë fëmijët e mbetur të familjes, gjashtë të miturit ndodhen në një ambient të veçantë në spitalin e fëmijëve dhe dy të rriturit janë me gjyshen.

Gjyshja e vajzës 12-vjeçare, e cila ishte viktimë e përdhunimit dhe e birësuar nga 53-vjeçari Ilias Michos, foli për ANT1 dhe deklaroi se nëna e të miturës nuk mund të ketë asnjë përfshirje në këtë rast.

“A ka mundësi të ketë bërë një gjë të tillë nëna, a ishte e mundur?”, tha gjyshja, pak orë pas arrestimit të nënës së të miturës, ndaj së cilës u ngrit një procedim penal për tutore.

Në veçanti, gjyshja e 12-vjeçares tha: “Në llogarinë e nuses kanë gjetur që i kanë futur 20 euro... Çfarë është kjo o djema? Çfarë është kjo; E arrestuan për 20 euro thotë, a e ka shitur fëmijën 20 euro? Çfarë janë këto gjëra?

Tjetri shkoi t'i jepte dhjetë mijë dhe thotë se çmimi dhe psikologjia nuk paguhet. Jemi gjithë familja në gjendje të keqe, nuk mundemi. A është e mundur të kapësh nënën? Çfarë do të bëjnë kaq shumë fëmijë? Unë jam e sëmurë, si mund t'i mbaj këtu? A është e mundur të bëhet diçka e tillë për 20 euro?”./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH