Globi

"I vdekur duke ecur", çfarë po përgatit Putin për Prigozhin, mikun që i nguli thikën pas shpine

Shkruar nga Liberale
"I vdekur duke ecur", çfarë po përgatit Putin

"Njeriu i vdekur duke ecur". Me këtë shprehje të përdorur për të dënuarit me vdekje, ditët e fundit shumë rusë, por edhe perëndimorë, i referohen shefit të Wagner-it, Yevgeny Prigozhin. Në një lëvizje mjaft të parashikueshme për temperamentin e tij, presidenti rus Vladimir Putin, në fjalimin e tij drejtuar popullit rus, sulmoi Prigozhin pa e përmendur emrin e tij. Ai akuzoi "organizatorët e rebelimit" se "tradhtuan vendin e tyre, popullin dhe tradhtuan ata që i joshën në krim".

Me gjyqësorin rus që ka nisur një hetim për rebelimin, në të cilin Prigozhin është në qendër, të gjithë sytë janë te një person i tretë që duket se mban "çelësat": tek presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i cili sot do t'u përgjigjet gazetarëve. Qëndrimi i Lukashenkos, një aleat i ngushtë i Putinit, është një “çelës” i zhvillimeve, pasi ishte ai që i hapi rrugë krizës ruse, duke ndërhyrë dhe duke i dhënë azil Prigozhin.

Në Moskë, një prokuror po heton akuzat e mundshme penale të Prigozhin për organizimin e një rebelimi të armatosur, që do të thotë se nëse gjendet, Rusia do të lëshojë një urdhër për arrestimin e Prigozhin dhe Bjellorusia do të jetë marrësi. Sigurisht, nuk ka gjasa që dosja të mbyllet pa u akuzuar Yevgeny Prigozhin.

Çështja, natyrisht, nuk shqetëson vetëm Vladimir Putinin, edhe pse ai ishte objektivi kryesor i grushtit të shtetit jetëshkurtër. Bëhet fjalë për Rusinë në tërësi dhe veçanërisht për rreth 800,000 burrat e Ushtrisë Ruse, të cilët ndjehen mjaft të ofenduar nga fakti që Wagner planifikoi me 25,000 burra të marshonte drejt Moskës dhe të bombardonte Kremlinin, pa llogaritur reagimin e tyre. Për këtë arsye, në fund të fundit, presidenti rus në fjalimin e tij, i pari pas rebelimit, theksoi se në çdo rast "rebelimi i armatosur do të ishte shtypur" edhe pa ndërhyrjen e Lukashenkos. Por anëtarët e Dumës ruse theksuan dje se “nuk ka pasur kaos në ushtrinë, e cila nuk ka humbur kontrollin absolut të vendit gjatë kryengritjes së armatosur”.

E ndërsa Lukashenko pritet të zbardhë sot çështjet në lidhje me fatin e Prigozhinit, lideri i Wagner supozohet të jetë në Bjellorusi, në një vend të panjohur, dhe dje me mesazhin e tij radiofonik u përpoq t'i "mbledhte". Ai tha se organizoi marshimin drejt Rostovit dhe Moskës për të parandaluar gjakderdhjen ruse dhe se kryengritja ishte më shumë një protestë (për planin e Ministrisë së Mbrojtjes ruse për të ndaluar Wagnerin nga 1 korriku) sesa një përpjekje për të përmbysur qeverinë. Një fakt që tregon se ai pret që herët a vonë të përgjigjet para autoriteteve ruse.

E rëndësishme është edhe biseda e djeshme mes Vladimir Putinit dhe Presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Mohammed bin Zayed Al Nayan. Kontakti u bë me iniciativën e zyrtarit të Emirateve, i cili thirri homologun e tij rus për të "riafirmuar nevojën për të ruajtur stabilitetin e Rusisë dhe sigurinë e popullit të saj", por gjithashtu për të theksuar se ai do të qëndrojë pranë në të gjitha përpjekjet " për të të gjendet një zgjidhje politike përmes dialogut dhe diplomacisë drejt paqes dhe stabilitetit global”.

Nisma e presidentit të Emirateve pasqyron ankthin e prodhuesve të naftës dhe jo vetëm të vendeve për stabilitetin e Rusisë. Është karakteristikë e faktit se, siç u zbulua, presidenti amerikan, Joe Biden - të cilin Putin e akuzoi për nxitje të rebelimit, me Biden që mohon kategorikisht çdo përfshirje të SHBA dhe aleatëve të saj - ishte informuar në detaje edhe për rrugën që Prigozhin kishte planifikuar për në Moskë.

Dhe se me fillimin e kryengritjes tronditëse të Rusisë, e cila pothuajse e zhyti atë në luftë civile, presidenti amerikan i kishte udhëzuar anëtarët e ngarkuar me sigurinë kombëtare që të "përgatiteshin për një gamë të gjerë skenarësh". Në të njëjtën kohë, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë ishin në kontakt të vazhdueshëm me prodhuesit e naftës në mbarë botën, duke planifikuar reagimin e tyre ndaj zhvillimeve.

Ajo që zbulohet gjithashtu është se zyrtarë të SHBA dhe të tjerë perëndimorë kishin bërë një raund kontaktesh në një sërë nivelesh të ndryshme me zyrtarët ukrainas përpara kryengritjes së Wagner nën Prigozhin të shtunën. Kontaktet kishin për qëllim të tërhiqnin vëmendjen te ukrainasit, në mënyrë që ata të mos përpiqeshin të përfitonin nga kaosi që rezultoi për të goditur brenda Rusisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH