Aktualitet

"Hajduti shqiptar i dëbuar nga Britania pozon me Lamborghini 70 mijë paund", Alkes Vishaj bëhet lajm në median britanike

Shkruar nga Liberale

Media britanike "The Sun" ka shkruar për Aleksandër Vishajn, të riun shqiptar që ka jetuar në Britaninë e Madhe dhe që njihet më së shumti për shfaqjet në TikTok.

Në shkrim thuhet se "hajduti shqiptar i ekstraduar nga Britania e Madhe, për të vuajtur dënimin për një bastisje të dhunshme në një shtëpi, është kthyer në Britani - duke pozuar në rrjetet sociale me supermakinën e tij Lamborghini".

Aleksandër Vishaj, 33 vjeç, u deportua nga Britania e Madhe në vitin 2021 për t'u përballur me akuzat për vjedhje dhe dëmtime kriminale në Gjermani.

Ai kreu tre muaj burg atje përpara se të kthehej në Shqipëri dhe duhej të ishte ndaluar nga Britania pas goditjes ndaj kriminelëve të huaj.

Por reperi i rremë, është kthyer dhe më i guximshëm se kurrë duke e quajtur veten "Mbreti i TikTok" në faqen ku ai mburret se jeton si një yll rock-u në Mbretërinë e Bashkuar.

Hajduti i dënuar Vishaj, pretendon se ka hequr dorë nga krimi dhe këmbëngul se financon stilin e jetës së tij me shampanjë si një lojtar profesionist pokeri, videograf dhe "folës motivues".

Aii ka shfaqur pasurinë e tij me rrobat e stilistëve sportivë teksa ka treguar Lamborghini Gallardo Spyder të regjistruar në Britani, me vlerë 70,000 paund. Sipas “The Sun”, kjo veturë nuk është e tatueshme ose e siguruar për t’u vozitur në rrugën e Britanisë së Madhe.

Vishaj postoi një video javën e kaluar nga një apartament luksoz në Londër, me në sfond një kolonë zanore rap, duke bërë thirrje për mbështetje nga bashkëqytetarët shqiptarë në një lojë pokeri online.

Ai vazhdoi të humbasë lojën me një arab të pasur, ndërsa vëllai i tij Dorian tha në internet se ishte aq i sigurt në aftësitë e kumarit të vëllait të tij, saqë do të digjte Mercedesin e tij prej 54,000 paund live online nëse Vishaj humbiste.

Dorian e mbajti fjalën e tij dhe postoi pamje të drejtpërdrejta të tij duke djegur makinën e parë nga vëllai i tij me bazë në Londër në një video të TikTok me ekran të ndarë.

Rituali i çuditshëm - i inskenuar në qytetin e tyre të lindjes, Kukës - ishte një shembull i Dorianit duke bërë një premtim tradicional dhe duke treguar se ai mban premtimet dhe është një njeri i nderit.

Burimi i të ardhurave të Dorianit të pasur është i panjohur, por nuk kishte asnjë sugjerim se ai ishte i përfshirë në krim.

Profili i lartë i mburravecëve të ngjashëm mashtrues në TikTok po nxit një vërshim emigrantësh nga Shqipëria - pasi trafikantët e njerëzve reklamojnë hapur tregtinë e tyre vdekjeprurëse në faqen e mediave sociale.

Vishaj mendohet se ka përdorur një pasaportë të rreme për t'u kthyer në Mbretërinë e Bashkuar me avion ose traget pasi kishte hyrë legalisht në një vend të BE-së.

Dhe ai është në mesin e shumë kriminelëve të tjerë që sfidojnë një varg politikash të dështuara nga Home Office për të dëbuar të padëshiruarit - dhe për t'i ndaluar ata të kthehen pasi të deportohen. Zyra e Brendshme tha se kishte deportuar me sukses 1,400 kriminelë shqiptarë që nga viti 2021.

Një zëdhënëse tha: "Ne po punojmë ngushtë me vendet në Evropë dhe ndërkombëtarisht për të përshpejtuar largimin e njerëzve pa të drejtë ligjore për të qenë në Mbretërinë e Bashkuar."

Bandat shqiptare kanë ardhur në Britaninë e Madhe gjatë dy dekadave të fundit duke marrë kontrollin e tregut të kokainës në vend.

Modeli i tyre i biznesit bazohet në të qenit 'të lirë dhe të shpejtë' dhe të brendshëm kanë thënë për 'The Sun' se bandat kërkojnë të fitojnë para dhe të shmangin konfliktin kur është e mundur.

Një nga bandat më famëkeqe që është ngritur është 'The Hellbanianz', në Londrën Lindore. Anëtarët e bandës shpesh postojnë video në mediat sociale duke treguar paratë e tyre, bizhuteritë dhe motorët e shpejtë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH