Globi

Erdogan nënshkron protokollin për anëtarësimin e Suedisë në NATO

Shkruar nga Liberale
Erdogan nënshkron protokollin për anëtarësimin e

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paraqiti sot në Asamblenë Kombëtare një projektligj për ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO, njoftoi presidenca turke.

“Protokolli i pranimit të Suedisë në NATO u nënshkrua më 23 tetor 2023 nga presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe u dërgua në Asamblenë e Madhe Kombëtare”, thuhet në postimin e presidencës në platformën X.

Në njoftim nuk jepen detaje të tjera.

Vihet re se Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO vitin e kaluar pasi Rusia pushtoi Ukrainën. Anëtarësimi i Finlandës u vulos në prill, duke shënuar një zgjerim historik të bllokut të mbrojtjes perëndimore, por aplikimi i Suedisë u bllokua nga Turqia dhe Hungaria.

Të 31 aleatët e NATO-s duhet të miratojnë anëtarësimin e Suedisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH