Globi

Emigrantët dynden drejt Spanjës, përplasje të dhunshme me policinë. 18 të vdekur dhe shumë të plagosur

Shkruar nga Liberale
Emigrantët dynden drejt Spanjës, përplasje të dhunshme me

Tetëmbëdhjetë persona kanë vdekur pas një tentative masive për të kaluar nga Maroku në Melilla të Spanjës.

"Rreth 2,000 njerëz iu afruan Melilla-s mëngjesin e së premtes dhe më shumë se 500 arritën të hyjnë në një zonë të kontrollit kufitar, pasi prenë gardhin me gërshërë", tha në një deklaratë delegacioni lokal i qeverisë spanjolle.

Zyrtarët marokenë thanë vonë të premten se 13 persona kishin vdekur nga plagët e marra, ndërsa pesë të tjerë u konfirmuan të vdekur më herët gjatë ditës.

"Disa ranë nga maja e murit," tha një zyrtar maroken, duke shtuar se 140 persona të sigurisë dhe 76 emigrantë u plagosën gjatë përpjekjes për të kaluar.

Ky ishte sulmi i parë masiv që kur Spanja dhe Maroku rregulluan marrëdhëniet diplomatike muajin e kaluar. Delegacioni lokal i qeverisë spanjolle tha vetëm se 49 policë spanjollë u plagosën lehtë.

"Maroku kishte vendosur një numër të madh forcash në përpjekje për të zmbrapsur sulmin në kufi dhe ata bashkëpunuan në mënyrë aktive me forcat e sigurisë të Spanjës", tha më herët në një deklaratë. Imazhet në mediat spanjolle treguan njerëz të shtrirë në trotuar në Melilla, disa me duar të gjakosura dhe rroba të grisura.

Duke folur në Bruksel, kryeministri spanjoll, Pedro Sánchez, dënoi sulmin e dhunshëm, për të cilin ai fajësoi "mafiozët që trafikojnë qenie njerëzore".

Melilla dhe Ceuta, enklava tjetër e vogël afrikano-veriore e Spanjës, kanë kufijtë e vetëm tokësorë të BE-së me Afrikën, duke i bërë ato një magnet për emigrantët dhe refugjatët./Liberale.al

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1250115,1250116,1250114,1250113,1250112"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH