Globi

"E pashë duke u bërë blu", lojtari goditet nga rrufeja teksa ndodhej në det, partnerja e tij filmoi gjithë skenën

Shkruar nga Liberale
"E pashë duke u bërë blu", lojtari goditet nga rrufeja

Scott Seddon, një lojtar 26-vjeçar nga Liverpooli vdiq kur u godit nga rrufeja teksa po voziste në Rodos, Greqi. Partnerja e tij që ndodhe në breg të detit dhe po filmonte, iu lut atij që dilte nga uji.

E dashura e Scott Seddon bërtiste vazhdimisht "dil jashtë" kur u bë e qartë se 26-vjeçari po luftonte në ujërat e plazhit Agathi.

“Papritmas e dëgjova duke bërtitur për ndihmë”, tha Wander Machado, një futbollist brazilian që nxitoi në det për ta nxjerrë britanikun nga uji. “Kam dhënë ndihmën e parë. Në një moment e pashë duke u bërë blu. Ai po përpiqej të merrte frymë”, tha ai për Mega TV të Greqisë. “Mendova se do të ringjallej. Vajza po thoshte emrin e tij, ajo po thoshte 'të dua', 'të dua' dhe, papritmas, sytë e tij u mbyllën."

47-vjeçari tha se e kuptoi menjëherë “sa vendimtar ishte çdo sekondë” kur e gjeti Seddon me fytyrë poshtë në ujë. Shërbimet e urgjencës u përpoqën gjithashtu për ta ringjallur atë.

Prindërit e Seddon zotërojnë një vilë afër plazhit Agathi dhe mediat lokale raportuan se ai ishte një figurë e njohur në zonë.

Zyrtarët e rojes bregdetare të Rodosit kanë hapur një hetim duke marrë dëshmi nga plazhistët që ishin dëshmitarë të tragjedisë. Pamjet video të aksidentit të kapura nga partnerja e shqetësuar e Seddon, thonë ata, do të jenë vendimtare për hetimin. Shkencëtarët mjeko-ligjorë në spitalin e përgjithshëm të ishullit thanë se do të kryhet një autopsi për të përcaktuar shkakun e vdekjes.

Të martën po bëheshin pyetje se pse nuk ishte lëshuar një paralajmërim publik kur stuhia në zonë ishte parashikuar disa orë më parë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH