Aktualitet

Covid në Shqipëri, ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja

Shkruar nga Liberale
Covid në Shqipëri, ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka përditësuar të dhënat në lidhje me koronavirusn në Shqipëri, teksa ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID-19.

Sipas MSH, 9 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID-19, përkatësisht: 4 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Pogradeci, të moshave 55 – 83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Gjithashtu, janë kryer 2092 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 264 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

47 raste në Tiranë, 22 raste në Korçë, 20 raste në Durrës, 18 raste në Fier, Berat,

14 raste në Shkodër, 11 raste në Elbasan, 10 raste në Gjirokastër, 9 raste në Kurbin, 8 raste në Lezhë, Malësi e Madhe, Vorë,

6 raste në Krujë, Kukës, Kavajë, Lushnje, Vlorë, 5 taste në Kamëz, 4 raste në Mirditë, Peqin, Kuçovë, 3 raste në Tropojë, Mallakastër, Dibër, Bulqizë, Gramsh, Skrapar, 2 raste në Sarandë, 1 rast në Librazhd, Tepelenë, Divjakë, Belsh,

Në 24 orët e fundit janë shëruar 589 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 94,431 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 255 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Statistika (05 Prill 2021)

Raste të reja ditore 264

Të shëruar në 24 orë 589

Të shtruar në spitale 255

Humbje jete në 24 orë 9

Testime ditore 2092

Testime totale 572,719

Raste pozitive 126,795

Raste të shëruara 94,431

Raste Aktive 30,090

Humbje jete 2274

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH