Bota

Zelensky: U bëj thirrje aleatëve të mbrojnë Ukrainën ashtu siç mbrojtën Izraelin

Shkruar nga Liberale

Zelensky: U bëj thirrje aleatëve të mbrojnë Ukrainën

Presidenti Volodymyr Zelensky u bëri thirrje aleatëve perëndimorë që të mbrojnë Ukrainën në të njëjtën mënyrë siç mbrojtën Izraelin nga një sulm i fundit iranian.

Irani kreu një sulm masiv ajror mbi Izraelin më 14 prill dhe lëshoi ​​170 dronë, 30 raketa lundrimi dhe 120 raketa balistike, sipas Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

Izraeli dhe aleatët e tij rrëzuan shumicën dërrmuese të dronëve dhe raketave para se të preknin territorin izraelit.

SHBA, Franca dhe Britania e Madhe ndihmuan në rrëzimin e raketave dhe dronëve iranianë. Jordania gjithashtu mori pjesë në mbrojtjen e Izraelit, sipas zëdhënësit të qeverisë jordaneze Muhannad Mubaideen.

“Duke mbrojtur Izraelin, bota e lirë tregoi se uniteti mes aleatëve nuk është vetëm i mundur, por 100% efektiv,” tha Zelensky pas një takimi me zyrtarë të lartë ushtarakë dhe të sigurisë.

Poll
SHQIPENGLISH