Bota

VIDEO/ Zjarr i madh në një nga ndërtesat më të vjetra të Kopenhagës

Shkruar nga Liberale

VIDEO/ Zjarr i madh në një nga ndërtesat më të vjetra

Një zjarr i madh ka rënë në një nga ndërtesat më të vjetra të Kopenhagës. Sipas mediave të huaja, ekuipazhet e urgjencës shkuan menjëherë në vendngjarje.

Zjarri përfshiu majën ikonë të ndërtesës ndërkohë që nuk raportohet për ndonjë të lënduar. Ndërtesa historike, e cila ndodhet ngjitur me parlamentin danez, ishte në rinovim kur shpërtheu zjarri.

Ndërtesa përdorej shpesh për darka gala, konferenca dhe ngjarje, por nuk është e hapur për publikun.

Ministri i Kulturës i Danimarkës, Jakob Engel-Schmidt, postoi në Twitter fotot nga ndërtesa në zjarr duke thënë se 400 vjet trashëgimi kulturore daneze ishte përfshirë nga flakët.

 

Poll
SHQIPENGLISH