Globi

Zhvillimi TEKNOLOGJIK/ Pëson sulm në zemër, Tesla e çon në spital me autopilot dhe i shpëton jetën. Mbërrin edhe reagimi i Musk

Shkruar nga Liberale

Zhvillimi TEKNOLOGJIK/ Pëson sulm në zemër, Tesla e çon

Natën mes 1 dhe 2 prillit, Franklin ishte vetëm në shtëpinë e tij në Virxhinia. Tesla e tij e çon në spital me autopilot dhe i shpëton jetën. Mbërrin edhe reagimi i Musk

Në një natë që mund të kthehej lehtësisht në tragjedi, teknologjia dëshmoi vlerat e saj. Max Paul Franklin, një producent i njohur televiziv amerikan, u shpëtua fjalë për fjalë nga makina e tij, një Tesla Model Y e pajisur me versionin më të fundit të softuerit Full Self-Driving (FSD). Makina, e vendosur në autopilot, arriti ta çonte burrin në spital ndërsa ai po përjetonte një atak në zemër. 

Në një moment, ai pësoi një sulm në zemër dhe një rënie të fortë të niveleve të glukozës në gjak, për shkak të një mosfunksionimi të pompës së insulinës. Franklin e kuptoi menjëherë se çështja ishte serioze dhe se çdo minutë mund të ishte vendimtare. Pavarësisht kushteve të pasigurta, burri kishte qartësinë për t'u mbështetur në Tesla Model Y të tij.

Pasi kishte vendosur autopilotin për dhomën më të afërt të urgjencës, makina udhëtoi për 13 milje në mënyrë autonome. Me të mbërritur në spital, sistemi i avancuar i vetë-parkimit të makinës i lejoi Franklinit të merrte menjëherë kujdesin e nevojshëm mjekësor.

MË 1 PRILL, TESLA ZHBLLOKOI AFTËSINË E PLOTË TË VETËDREJTIMIT PËR TË GJITHA AUTOMJETET TESLA NË AMERIKË. NË NJË MOMENT NEVOJE TË MADHE, NË ORËN 2:00 TË MËNGJESIT TË NESËRM, E GJETA VETEN DUKE U PËRBALLUR ME DEHIDRIM TË RËNDË DHE NJË NIVEL TË GLUKOZËS NË GJAK PREJ 670 PËR SHKAK TË NJË MOSFUNKSIONIMI NË… PIC.TËITTER.COM/KYEPBLIEJI

Historia u përhap shpejt në mbarë botën, duke tërhequr vëmendjen e gjerë në mediat sociale dhe në lajme. Vetë Max Paul Franklin ndau përvojën e tij në X, duke shprehur falënderimet e tij të përzemërta për Elon Musk. Vetë Musk shprehu kënaqësinë që Tesla Autopilot, për një herë, ishte në qendër të vëmendjes për një shpëtim dhe jo për të ndezur polemika apo aksidente.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH