Globi

Tmerr në Londër! 121 pasagjerë në bord, dy avionë përplasen në pistë

Shkruar nga Liberale

Tmerr në Londër! 121 pasagjerë në bord, dy avionë

Dy avionë janë përplasur në aeroportin Heathrow, duke shkaktuar dëme në krahë.

Incidenti përfshiu një aeroplan të British Airways me 121 pasagjerë në bord dhe një aeroplan të Virgin Atlantic. Heathrow tha se nuk kishte të lënduar dhe nuk kishte as vonesa.
Virgin Atlantic tha se Boeing 787-9 i tij bosh po tërhiqej nga stendat në Terminalin 3 kur përplasja ndodhi pak pas mesditës.
Linja ajrore shtoi se avioni sapo ishte ulur dhe po transportohej në një pjesë tjetër të fushës ajrore.

Virgin Atlantic tha se ishte duke hetuar dhe se po bëheshin kontrolle të mirëmbajtjes në aeroplanin e saj, i cili është nxjerrë jashtë shërbimit.
Lëvizja e tërheqjes u sigurua nga një kompani e transportit tokësor sipas kontratës nga Virgin Atlantic.
Një zëdhënës i Heathrow tha: "Ne po punojmë së bashku me shërbimet e urgjencës dhe partnerët tanë të linjës ajrore në përgjigje të një incidenti që përfshiu dy avionë sot."
"Për momentin, nuk është raportuar asnjë lëndim pasagjerësh dhe ne nuk parashikojmë që të ketë ndonjë ndikim në operacionet e aeroportit."
Në vendngjarje kanë shkuar shërbimet e urgjencës si masë paraprake.
Policia tha se po mbështet autoritetet e aeroportit dhe Degën e Hetimit të Aksidenteve Ajrore për një hetim mbi rrethanat.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH