Globi

Rusia RRIT SULMET në Ukrainë, liderët e BE-së nuk bien dakord për financimin e të armatimeve

Shkruar nga Liberale

Rusia RRIT SULMET në Ukrainë, liderët e BE-së nuk bien

Udhëheqësit e BE-së bien dakord që më shumë para duhet të shkojnë për armatosjen e Ukrainës. Ata thjesht nuk mund të bien dakord se si ta bëjnë këtë, shkruhet në artikullin e Politico.eu.

"Le të jemi të sinqertë: asgjë e vërtetë nuk vendoset për financimin e mbrojtjes," tha një zyrtar i BE-së pas një samiti të liderëve në Bruksel.

Udhëheqësit e BE-së të enjten në Bruksel ranë dakord të shtyjnë Bankën Evropiane të Investimeve, të jetë më fleksibël në politikën e saj të kreditimit për kompanitë e mbrojtjes, e cila tani është shumë e rrezikshme për bankën.

Por ata nuk ranë dakord për tablonë më të madhe të një shtytjeje të madhe për financimin evropian të armëve për Ukrainën, për shembull nëpërmjet bonove të mbrojtjes. Mundësia e bonove të përbashkëta të BE-së mbështetet nga Franca, Estonia, Polonia dhe të tjerët, por kundërshtohet fuqishëm nga vendet më të kursyera, si Gjermania, Holanda dhe Austria.

Diskutimi në dhomë mes 27 liderëve të Bashkimit Evropian të enjten pasqyroi këto ndarje, me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe të Hollandës Mark Rutte që përsëritën kundërshtimin e tyre, thanë për POLITICO dy diplomatë të BE-së të cilëve iu dha anonimiteti për të folur lirshëm për diskutimin.

“Fatkeqësisht, përdorimi i artilerisë në vijën e frontit nga ushtarët tanë është poshtërues për Evropën në kuptimin që Evropa mund të ofrojë më shumë”, tha Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një video-telefonatë me liderët evropianë në samitin e tyre.

Ndërkohë, Rusia të mërkurën tha se do të dyfishonte luftën në Ukrainë duke shtuar dy ushtri të reja deri në fund të vitit.

Udhëheqësit e Bashkimit Europian i kërkuan Komisionit Evropian që "të eksplorojë të gjitha opsionet për mobilizimin e fondeve dhe të raportojë përsëri deri në qershor" në gjuhën e shtyrë nga vendet baltike, Polonia dhe Greqia.

“Debati është në fillim dhe jo në fund të tij”, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të enjten në mbrëmje./ Përgatiti A.menalla/ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH