Globi

E BUJSHME/ Reuters: Vladimir Putin, i gatshëm t’i japë fund luftës në Ukrainë!

Shkruar nga Liberale

E BUJSHME/ Reuters: Vladimir Putin, i gatshëm t’i japë fund

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është i gatshëm t’i japë fund luftës në Ukrainë, me një armëpushim të negociuar që njeh vijat aktuale të fushëbetejës, thanë katër burime ruse për agjencinë e lajmeve Reuters, duke theksuar se ai është i përgatitur të luftojë nëse Kievi dhe perëndimi nuk përgjigjen.

Tre nga burimet, të njohur me diskutimet në rrethin e Putinit, thanë se lideri veteran rus kishte shprehur zhgënjimin ndaj një grupi të vogël këshilltarësh për atë që ai i sheh si përpjekje të mbështetura nga perëndimi, për të penguar negociatat dhe vendimin e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy për të përjashtuar bisedimet.

“Putini mund të luftojë për aq kohë sa të duhet, por Putini është gjithashtu gati për një armëpushim, për të ngrirë luftën,” tha një nga katër burimet për agjencinë e lajmeve Reuters.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH