Globi

Piramidat e Egjiptit/ Shkencëtarët besojnë se e kanë zgjidhur enigmën se si janë ndërtuar rreth 4 mijë vjet më parë (sekreti në lumin Nil)

Shkruar nga Liberale

Piramidat e Egjiptit/ Shkencëtarët besojnë se e kanë

Piramidat e Egjiptit janë një nga mrekullitë e botës së lashtë dhe kanë lënë pa fjalë arkeologët se si janë ndërtuar në mes të askundit, më shumë se 4000 vjet më parë.

Këto janë 31 piramidat e Egjiptit, duke përfshirë kompleksin me famë botërore të Gizës, për të cilin deri më sot kishte vetëm supozime se si u zhvendosën gurët e mëdhenj të përdorur për ndërtimin e tyre.

Sipas hulumtimit të shkencëtarëve nga Universiteti i Karolinës së Veriut Wilmington, të botuar në revistën Nature, piramidat janë ndërtuar me ndihmën e një dege të Nilit, e cila sot fshihet nën shkretëtirën dhe tokat bujqësore të rajonit.

BBC, duke paraqitur gjetjet e hulumtimit amerikan, shpjegon se shkencëtarët zbuluan se piramidat ndoshta ishin ndërtuar përgjatë një dege të humbur, të lashtë të lumit Nil.

Vihet re se, për shumë vite, arkeologët besonin se egjiptianët e lashtë duhet të kenë përdorur një rrugë ujore aty pranë për të transportuar materiale të tilla, si gurët e nevojshëm për të ndërtuar piramidat përtej lumit.

Megjithatë, deri më tani, "askush nuk ishte i sigurt për vendndodhjen, formën, madhësinë apo afërsinë e kësaj rruge të madhe ujore me vendndodhjen aktuale të piramidave", nënvizon një nga autorët e hulumtimit, profesor Eman Ghoneim.

Arkeologët amerikanë që studiuan imazhet satelitore të zonës, pohojnë se strukturat e famshme mund të ishin ndërtuar përgjatë një dege të Nilit, i cili sot nuk ekziston më. Ky mund të jetë një shpjegim i arsyeshëm për faktin se ato u ndërtuan në një brez të ngushtë dhe jomikpritës të shkretëtirës në Egjipt.

Më pas, shkencëtarët përdorën sondazhe gjeofizike dhe metoda të tjera për të konfirmuar praninë e provave të lumenjve dhe kanaleve të mëparshme nën sipërfaqen aktuale të tokës.

Analiza i befasoi ata pasi, pretendojnë ata, konfirmoi praninë e një dege të mëparshme të Nilit, 64 kilometra e gjatë , tashmë e mbuluar nga toka bujqësore./ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH