Globi

Për shkencëtarët nuk është më mister! Zbulojnë shkakun e shpërthimit më të ndritshëm të dritës ndonjëherë

Shkruar nga Liberale

Për shkencëtarët nuk është më mister!

Studiuesit kanë zbuluar shkakun e shpërthimit më të ndritshëm të dritës të regjistruar ndonjëherë.Por duke e bërë këtë ata janë përballur me dy mistere më të mëdha, duke përfshirë një që hedh dyshime se nga vijnë elementët tanë të rëndë - si ari.

Shpërthimi i dritës, i vërejtur në vitin 2022, tani dihet se kishte një yll në shpërthim në zemër, thonë studiuesit. Por ai shpërthim, në vetvete, nuk do të kishte qenë i mjaftueshëm për të ndriçuar kaq shumë.

Dhe teoria jonë aktuale thotë se yje të tillë shpërthyes, të njohur si supernova, prodhojnë gjithashtu të gjithë elementët e rëndë në univers si ari dhe platini.

Por ekipi nuk gjeti asnjë nga këta elementë, duke ngritur pyetje të reja se si prodhohen metalet e çmuara.

Profesoresha Catherine Heymans e Universitetit të Edinburgut dhe Astronomi Royal i Skocisë, i cili është i pavarur nga ekipi hulumtues, tha se rezultate si këto, ndihmojnë për të çuar shkencën përpara.

“Universi është një vend i mrekullueshëm dhe befasues dhe më pëlqen mënyra se si na hedh këto enigma. Fakti që nuk po na jep përgjigjet që duam është i madh, sepse ne mund të kthehemi në tabelën e vizatimit dhe të mendojmë përsëri dhe të dalim me teori më të mira”, tha ajo.

Për shkencëtarët nuk është më mister!

Shpërthimi u zbulua nga teleskopët në Tetor 2022. Ai erdhi nga një galaktikë e largët 2.4 miliardë vite dritë larg, duke lëshuar dritë në të gjitha frekuencat. Por ishte veçanërisht intensive në rrezet e saj gama, të cilat janë një formë më depërtuese e rrezeve X.

Shpërthimi i rrezeve gama zgjati shtatë minuta dhe ishte aq i fuqishëm saqë ishte jashtë shkallës, duke mposhtur instrumentet që i zbuluan.

Por leximet e mëvonshme treguan se shpërthimi ishte 100 herë më i ndritshëm se çdo gjë që ishte regjistruar ndonjëherë më parë, duke e fituar atë pseudonimin midis astronomëve si më i ndritshmi i të gjitha kohërave ose varka.

Shpërthimet e rrezeve gama lidhen me shpërthimin e supernovave, por kjo ishte aq e ndritshme sa nuk mund të shpjegohej lehtë. Nëse do të ishte një supernova, do të duhej të kishte qenë absolutisht e madhe, sipas teorisë aktuale.

Shpërthimi ishte aq i ndritshëm sa fillimisht i mahniti instrumentet në teleskopin hapësinor James Webb të NASA-s (JWST). Teleskopi ishte bërë funksional vetëm kohët e fundit dhe ky ishte një fat i pabesueshëm për astronomët që dëshironin të studionin fenomenin, sepse shpërthime të tilla të fuqishme, llogariten të ndodhin një herë në 10,000 vjet./Përshtati a menalla/ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH