Globi

Pas Koresë së Veriut, Putin i drejtohet Vietnamit, kërkon të forcojë marrëdhëniet miqësore

Shkruar nga Liberale

Pas Koresë së Veriut, Putin i drejtohet Vietnamit, kërkon të

Presidenti rus Vladimir Putin, ndodhet në një vizitë shtetërore në Vietnam, ku po kërkon të forcojë lidhjet me partnerin e tij prej kohësh.

Udhëheqësi rus u përshëndet nga personalitete teksa mbërriti në vend.

Sipas Sky News, Putin kishte udhëtuar nga Koreja e Veriut, ku ai dhe lideri Kim Jong Un nënshkruan një marrëveshje që premton ndihmë të ndërsjellë në rast lufte.

Pakti mund të shënojë lidhjen më të fortë midis Rusisë dhe Koresë së Veriut që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Në Hanoi, Putin është planifikuar të takohet me politikanin më të fuqishëm të Vietnamit, Sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Komuniste Nguyen Phu Trong, Presidentin e ri To Lam dhe zyrtarë të tjerë.

Vizita e fundit e presidentit rus në Vietnam ishte në vitin 2017.

Rusia dhe Vietnami kanë pasur marrëdhënie diplomatike që nga viti 1950, me një traktat të nënshkruar 30 vjet më parë për vendosjen e “marrëdhënieve miqësore”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH