Globi

Olaf Scholz deklaron: Nuk kam ndërmend të jap DORËHEQJEN nga posti i kancelarit!

Shkruar nga Liberale

Olaf Scholz deklaron: Nuk kam ndërmend të jap DORËHEQJEN nga

Kancelari gjerman Olaf Scholz pranon gabimet e qeverisë së tij, ndërsa thekson se do të donte "më pak zhurmë" brenda koalicionit qeverisës dhe pranon se ka "shqetësim" në vend, duke marrë edhe përgjegjësi personale për keqfunksionimet atje.

Në një intervistë për gazetën Die Zeit, Scholz deklaron se dëshiron të merret politikisht me ngritjen e ekstremit të djathtë dhe e bën të qartë se nuk e ka menduar asnjëherë dorëheqjen nga posti i kancelarit.

“Si kancelare mbaj përgjegjësi për qeverinë. E përsosur”, thotë Olaf Solz në intervistën e tij dhe shmang fajësimin e partnerëve të tij qeveritar. 

"Do të ishte absurde të thuash se nuk kam asnjë përfshirje" në mosmarrëveshjet midis partive qeverisëse , thotë ai, duke shtuar se deri më tani "rrallë ishte e mundur të merrje vendime të rëndësishme pa mosmarrëveshje afatgjata dhe publike". 

“A është kjo një formë autokritike?”, pyet kancelarja, për t’iu përgjigjur me një fjalë: “Po”. Z. Soltz megjithatë shpreh optimizmin e tij për të ardhmen e qeverisë, duke vënë në dukje se çështjet qendrore për të cilat ka pasur "pikëpamje ideologjike dhe politike" të ndryshme, si shkurtimet e subvencioneve apo promovimi i projekteve të mëdha infrastrukturore, kanë qenë tashmë më shumë apo më pak i diskutuar, por në të njëjtën kohë pranon se nuk kishte nevojë për kaq shumë “zhurmë bezdisëse” nga brenda qeverisë. 

Ai e cilëson si shpresëdhënës edhe faktin që pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese Federale, e cila e shpalli antikushtetues përdorimin e fondeve të marra nga huamarrja për nevojat e pandemisë në politika të tjera, u bë e mundur që buxheti i vitit 2024 të rregullohej kaq shpejt.

Olaf Solz shprehet gjithashtu se e kupton “ankthin” në shoqëri dhe ia atribuon atë pasigurisë së shkaktuar nga sulmi rus në Ukrainë. Në të njëjtën kohë, vazhdon ai, “mund të ndihet një ndjenjë e pasigurisë sepse si një vend ekonomikisht i fortë, ne tani po trajtojmë dobësitë tona në mënyrë që 20 dhe 30 vjet nga tani të ketë ende punë të mira këtu dhe ne do të mbetemi teknologjikisht të avancuar. .

" Koalicioni, pohon ai, “nuk ndjek rrugën e lehtë, por ecën përpara me guxim në polemikat përballë sfidave të mëdha”. 10-15 vitet e fundit kanë kaluar të pashfrytëzuara, thekson ai, sepse qeveritë shmangën konfliktin. Në një pyetje lidhur me këtë, ai mohon kategorikisht zërat për një takim në kancelari me temën e zëvendësimit të tij eventual dhe thekson se nuk e ka menduar asnjëherë dorëheqjen./ Përgatiti A.Mënalla/ Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH