Globi

Macron reagon për sulmin ndaj Izraelit: Franca do të bëjë gjithçka për të shmangur një "përvëlim" në Lindjen e Mesme!

Shkruar nga Liberale

Macron reagon për sulmin ndaj Izraelit: Franca do të

Presidenti francez Emmanuel Macron ka reaguar pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit.

Macron tha të hënën se Franca "do të bëjë gjithçka që është e mundur" për të shmangur një "përvëlim" në Lindjen e Mesme, duke i kërkuar Izraelit të synojë të izolojë Iranin në vend që të përshkallëzojë konfliktin.

Duke vënë në dukje se situata në rajon ishte "shumë e paqëndrueshme", Macron tha se përgjigja e Iranit gjatë fundjavës ndaj sulmit vdekjeprurës të 1 Prillit në konsullatën e tij në Damask, Siri, ishte "joproporcionale".

Ndërkohë Teherani thotë se ka ushtruar "të drejtën e tij për vetëmbrojtje" në sulmin e tij ndaj Izraelit.

Ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin urdhëroi të dielën që të rriten masat e sigurisë në vendet e adhurimit hebre, si dhe në shkollat ​​hebraike. Vendimi erdhi pas sulmit të drejtpërdrejtë e të paprecedentë të Iranit ndaj Izraelit dhe përpara Pesach, Pashkës hebreje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH