Globi

Kritik i qeverisë ruse, poeti ndërron jetë 6 ditë pasi u përplas nga një makinë

Shkruar nga Liberale
Kritik i qeverisë ruse, poeti ndërron jetë 6 ditë pasi u

76 vjeçari u godit më 8 janar dhe kaloi disa ditë në koma para se të ndërronte jetë sipas BBC.


Poeti rus Lev Rubinstein, një figurë kyçe në skenën letrare të fshehtë sovjetike dhe një kritik i presidentit Vladimir Putin, ka vdekur gjashtë ditë pasi ai u përplas nga një makinë në Moskë.

“Babai im, Lev Rubinstein, vdiq sot”, shkroi vajza e tij Maria në blogun e saj.

Në vitet 1970 dhe 1980, Rubinstein përdori artin në format e tij të shumta për të përmbysur normat tradicionale të epokës sovjetike dhe për të kritikuar doktrinën zyrtare të realizmit socialist.

Rubinstein gjithashtu mbajti një qëndrim të fortë kundër ofensivës ushtarake të Rusisë në Ukrainë dhe qëndrimeve të qeverisë ruse ndaj të drejtave LGBT.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH