Globi

Gjendet hajduti i tualetit të artë, "qypi" 18 karat me vlerë 5.600.000 euro

Shkruar nga Liberale

Gjendet hajduti i tualetit të artë, "qypi" 18 karat me

Një burrë është shpallur fajtor për vjedhjen e një tualeti prej ari 18 karatësh nga vendlindja e Winston Churchill.

Tualeti prej 4.8 milionë funtesh prej ari - dhe plotësisht funksional - u vodh nga Pallati Blenheim në Oxfordshire në shtator 2019.

E titulluar Amerika, tualeti u krijua nga artisti italian Maurizio Cattelan dhe ndodhej në shtëpinë ku lindi Winston Churchill. Në fakt, vjedhja e saj shkaktoi përmbytje dhe dëmtime në pronën e shekullit të 18-të.

Që atëherë, katër burra janë akuzuar për vjedhjen, por sot James Sheen u paraqit në Gjykatën e Oksfordit dhe pranoi grabitjen.

Konkretisht, ai pranoi vjedhjen dhe transferimin e pronës mbretërore, raporton BBC./Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH