Globi

E RRALLË/ Del në shitje proteza prej ari e Winston Churchill, ja sa kushton

Shkruar nga Liberale

E RRALLË/ Del në shitje proteza prej ari e Winston Churchill, ja sa

Proteza prej ari e dhëmbëve të Winston Churchill tashmë janë në shitje. 

Një palë dhëmbë jo natyralë të Churchill pritet të arrijë deri në 8,000 £ (10,000 dollarë) kur të dalin në shitje në Angli muajin e ardhshëm.

Churchill, kryeministri i Britanisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, kishte disa grupe protezash të sipërme që ishin krijuar posaçërisht për të ruajtur dhëmbët e tij natyrale dhe ishin veshur në ar, sipas kompanisë Cotswold Auction, e cila do të mbajë shitjen në Cheltenham më 6 shkurt.

Pasi humbi disa dhëmbë në moshën 20 vjeçare, Churchill mbante dy grupe protezash me vete gjatë gjithë kohës, duke e lejuar atë të mbante fjalimet emocionuese për të cilat ishte aq i famshëm.

E RRALLË/ Del në shitje proteza prej ari e Winston Churchill, ja sa

Sipas shtëpisë ankandeve, "ky grup ndoshta është bërë në fillimin e Luftës së Dytë Botërore dhe “duhet të jetë ndër artikujt më të pazakontë që kemi shitur ndonjëherë”, shtoi drejtoresha Liz Poole në një deklaratë publike. 

I projektuar nga dentisti i Churchillit, Wilfred Fish, dhe i bërë nga tekniku Derek Cudlipp, këto dhëmbë u vunë për herë të parë në shitje nga djali i Cudlipp, Nigel, në vitin 2010, kur arriti në 15,200 £ (atëherë 23,700 dollarë).

“Sipas Nigel Cudlipp, babai i tij tha se ai gjithmonë mund të tregonte se si po shkonte lufta nga distanca që Winston hodhi dhëmbët,” tha për CNN Andrew Bullock nga shtëpia e ankandeve Keys në Aylsham, Anglia lindore, në vitin 2010. “Ata ishin të prirur për t’u thyer. , veçanërisht kur Churchill u zemërua pak.

Pjesë të tjera të kujtimeve të Luftës së Dytë Botërore do të jenë gjithashtu në shitje në ankand. Mikrofoni me të cilin Churchill njihet se ka mbajtur një fjalim  më 8 maj 1945, pritet të kushtojë deri në 8,000 £ (10,000 dollarë), ndërsa një libër autograf i vitit 1941 i mbushur me 107 nënshkrime të pilotëve të Forcave Ajrore Mbretërore, shumë prej të cilëve luftuan në Betejën e Britanisë, mund të shitej për 20,000 £ (25,000 dollarë). Përgatiti A.M/ Liberale.al

Poll
SHQIPENGLISH