Globi

"Do të humbisni shumë", Putini paralajmëron Europën: Nëse sekuestroni pasuritë tona, Rusia do të përgjigjet!

Shkruar nga Liberale

"Do të humbisni shumë", Putini paralajmëron

Rusia deklaroi se kishte përgatitur një përgjigje, në rast se Perëndimi konfiskonte asetet e saj të ngrira në favor të Ukrainës.

Valentina Matvienko, kryetarja e dhomës së lartë të parlamentit rus, u citua nga agjencia shtetërore e lajmeve RIA të ketë thënë: "Ne kemi një përgjigje të përgatitur.

"Ne kemi një projektligj, të cilin jemi gati ta shqyrtojmë menjëherë, për masat hakmarrëse. Dhe evropianët do të humbasin më shumë se ne."

Kjo vjen pasi zyrtarët e lartë në SHBA duan të konfiskojnë rreth 300 miliardë dollarë (243 miliardë £) asete ruse për të ndihmuar në mbështetjen e Ukrainës.

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi një projekt-ligj të shtunën që do të lejonte konfiskimin e këtyre aseteve, megjithëse disa bankierë dhe zyrtarë evropianë janë të shqetësuar se thjesht marrja e tyre do të krijonte një precedent të rrezikshëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH