Globi

Dhjetëra mijëra të evakuuar në Rusi dhe Kazakistan mes përmbytjeve më të këqija në dekada

Shkruar nga Laert MIRAKU

Dhjetëra mijëra të evakuuar në Rusi dhe Kazakistan mes

Përshati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Rusia dhe Kazakistani urdhëruan më shumë se 100,000 njerëz të evakuoheshin pasi bora e shkrirë me shpejtësi fryu lumenjtë të cilët pasi dolën nga shtrati vërshuan me përmbytjet më të këqija në zonë për të paktën 70 vjet.

Përmbytja që erdhën si pasojë e shkrirjes së borës shkatërruan shumë vendbanime në malet Ural, Siberi dhe zona të Kazakistanit pranë lumenjve si Ural dhe Tobol. Zyrtarët lokalë thanë se niveli i ujit u rrit me metra brenda pak orësh në nivelet më të larta të regjistruara ndonjëherë.

Vonë të martën, nivelet e lumit Ural në Orenburg, një qytet me rreth 550,000 banorë, arritën 9.31 metra, duke tejkaluar nivelin kritik prej 9.30 metrash, tha guvernatori rajonal. Ai u bëri thirrje banorëve në zonat në rrezik të evakuohen.

"Unë po bëj thirrje për kujdes dhe që ata në rrethet e përmbytura të evakuohen menjëherë," tha Denis Pasler në Telegram. Banorët e qytetit vozisnin përgjatë rrugëve sikur të ishin lumenj. Digat dhe argjinaturat po forcoheshin. Në rrjedhën e sipërme të Uralit, ujërat e përmbytjeve shpërthyen përmes një dige argjinature në qytetin e Orsk të premten e kaluar.

Zyrtarët rajonalë thanë se nivelet e ujit në Orsk ishin ulur me 21 centimetra (8,27 inç) dhe tani qëndronin në 9,07 metra, ende shumë mbi nivelin zyrtar të rrezikut prej rreth 7 metrash.  Ministria e Emergjencave të Rusisë tha se niveli i ujit kishte rënë në një numër zonash, por e përshkroi situatën si "ende të vështirë".

Ural është lumi i tretë më i gjatë në Evropë, i cili rrjedh përmes Rusisë dhe Kazakistanit në Kaspik.

Urdhër evakuimi 


Sirenat në Kurgan, një qytet në lumin Tobol, një degë e Irtysh, paralajmëruan njerëzit që të evakuoheshin menjëherë. Zyrtarët rajonalë thanë se përmbytjet do të vazhdojnë të rriten për tre ditë dhe parashikuan një "situatë të vështirë" deri në fund të prillit.

Një gjendje e jashtëzakonshme u shpall gjithashtu në Tyumen, një rajon i madh prodhues i naftës në Siberinë Perëndimore, pellgu më i madh i hidrokarbureve në botë. Agjencitë ruse të lajmeve thanë se Ministri i Emergjencave Alexander Kurenkov kishte mbërritur në qytet si pjesë e një turneu rajonal për vlerësimin e rrezikut nga përmbytjet.

"Ditët e vështira janë ende përpara për rajonet Kurgan dhe Tyumen," u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Po vjen shumë ujë”.

Presidenti Vladimir Putin foli me Presidentin Kassym-Jomart Tokayev të Kazakistanit, ku mbi 86,000 njerëz janë evakuuar për shkak të përmbytjeve. Tokayev tha se përmbytjet ishin ndoshta më të këqijat në 80 vjet.

Zonat më të goditura janë rajonet Atyrau, Aktobe, Akmola, Kostanai, Kazakistani Lindor, Kazakistani Verior dhe Pavlodar, shumica e të cilave kufizohen me Rusinë dhe përshkohen nga lumenj me origjinë nga Rusia si Urali dhe Tobol.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH