Globi

Dënohet me burgim të përjetshëm 62-vjeçari në SHBA që varrosi gruan për së gjalli

Shkruar nga Liberale
Dënohet me burgim të përjetshëm 62-vjeçari në

Një burrë nga Arizona në SHBA, i cili varrosi të gjallë gruan e tij në një varr të gërmuar me dorë pranë shtëpisë së tyre, është dënuar me burgim të përjetshëm.

Sipas mediave të huaja, shtatë vjet pas vrasjes, David Pagniano u deklarua fajtor për vrasjen e gruas së tij përpara se të fillonte gjyqi dhe lejoi një gjykatës të përcaktonte dënimin e tij pa një marrëveshje pranimi të fajësisë.

62-vjeçari është dënuar me burgim të përjetshëm pa mundësi lirimi me kusht, që do të thotë se do të vdesë në burg.

Ai u dënua gjithashtu më 9 maj me 16 vjet e gjysmë për rrëmbim, falsifikim dhe mashtrim, sipas Zyrës së Prokurorit të Qarkut Yavapai.


“Zyra ime ndoqi dënimin me vdekje në këtë rast për shkak të rrethanave të tmerrshme që lidhen me rrëmbimin dhe vrasjen e një nëne të re”, tha në një deklaratë Prokurori i Qarkut Dennis McGrane.

Autoritetet thanë se 39-vjeçarja Sandra Pagniano u zhduk ndërsa ishte në proces divorci nga burri i saj në maj 2017.

Ata thanë se dyshja ishin të ndarë, por ende jetonin në të njëjtën shtëpi me dy vajzat e tyre të vogla.

Trupi i zonjës Pagniano u gjet i lidhur dhe i mbyllur në shirit paketimi brenda një varri në një zonë rurale në veri të Preskotit.

Zyra e ekzaminuesit mjekësor të qarkut konfirmoi se ajo ishte varrosur e gjallë.

Zyrtarët thanë se provat treguan se ajo luftoi fuqishëm ndërsa ishte në varr dhe mund të ketë qenë e vetëdijshme për deri në pesë minuta.

Përveç kësaj, provat e telefonit celular treguan se Pagniano ishte në zonën e varrit disa ditë përpara se gruaja e tij të zhdukej dhe natën e rrëmbimit.

Detektivët gjetën dy shënime që u depozituan në çështjen e divorcit pas zhdukjes së zonjës Pagniano, që supozohet se ishin shkruar nga ajo.

Në shënimet thuhej se ajo po linte burrin e saj dhe po i jepte atij automjetet e saj, shtëpinë dhe kujdestarinë e fëmijëve të tyre.

Por autoritetet thanë se një ekzaminim mjeko-ligjor i shënimeve zbuloi se ato ishin shkruar nga Pagniano.

Një juri e madhe e paditi atë me një akuzë për vrasje të shkallës së parë, pasi trupi i gruas së tij u zbulua në një zonë të largët 10 milje (16 km) në veriperëndim të shtëpisë së familjes pranë Prescott në Arizonën veri-qendrore.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH