Globi

Biden letër Vuçiçit: SHBA do të angazhohet në normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Shkruar nga Liberale

Biden letër Vuçiçit: SHBA do të angazhohet në

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden ka dërguar i ka dërguar një letër ditën e sotme Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, në kuadër të ditës së shtetësisë së Serbisë.

Në letrën e tij, kreu i shtëpisë së bardhë inkurajon Serbinë të ecë përpara në rrugën e paqes dhe të stabilitetit.

Nga ana tjetër Biden ka theksuar se SHBA do të angazhohet në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, edhe i kërkon kësaj të fundit që të dënojë sulmet e Rusisë në Ukrainë.

Joe Biden, Presidenti i SHBA-ve ka dërguar i ka dërguar një letër ditën e sotme Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç në kuadër të ditës së shtetësisë së Serbisë.

Biden në letrën e tij inkurajon Serbinë të ecë përpara në rrugën e paqes dhe të stabilitetit.

Nga ana tjetër Biden ka theksuar se SHBA do të angazhohet në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, edhe i kërkon kësaj të fundit që të dënojë sulmet e Rusisë në Ukrainë.

“Unë inkurajoj Serbinë të ndërmarrë hapa përpara në promovimin e paqes dhe stabilitetit në të gjithë rajonin dhe të ndërmarrë hapa proaktivë, duke përfshirë kompromise kur është e nevojshme, me qëllim të normalizimit të shpejtë të marrëdhënieve me Kosovën përmes dialogut nën patronazhin e Bashkimit Evropian.

Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojmë ngushtë me ju, Prishtinën dhe partnerët tanë të Bashkimit Evropian për të arritur këtë qëllim të rëndësishëm”, thuhet në letrën e Biden.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH