BE

SURPRIZA E JAVËS/ Kush është udhëheqësi i së majtës që rrëmbeu papritur fitoren pas zgjedhjeve në Francë

Shkruar nga Liberale

SURPRIZA E JAVËS/ Kush është udhëheqësi i së

Aleanca e krahut të majtë në Francë është në rrugën e mbarë për të fituar shumicën e vendeve në parlament në një prej trazirave më dramatike zgjedhore, duke i dhënë një goditje befasuese partisë së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, sipas vlerësimeve të fundit.

Tubimi Kombëtar i Le Pen doli në krye në raundin e parë një javë më parë dhe synonte të siguronte shumicën e vendeve në legjislaturën e Francës për herë të parë në historinë e partisë. Por votimi taktik dhe bashkëpunimit midis kundërshtarëve të Le Pen në një përpjekje për të mbajtur partinë e saj jashtë pushtetit duket se kanë dhënë rezultat, sugjeruan parashikimet e para nga anketuesit.

Presidenti Emmanuel Macron thirri zgjedhje të parakohshme pas një humbjeje befasuese në zgjedhjet e Parlamentit Europian të muajit të kaluar, duke premtuar "një sqarim" të peizazhit politik francez. Në vend të kësaj, Franca u shfaq në rrugën e duhur drejt një pasigurie më të madhe, me asnjë parti të vetme që nuk mbante shumicën në Asamblenë Kombëtare.

Sipas vlerësimeve të fundit nga instituti i sondazheve IFOP – i kopjuar nga anketues të tjerë – aleanca e krahut të majtë pritet të ketë midis 180 dhe 215 deputetë në parlamentin me 577 vende. Kjo e vendos atë përpara liberalëve të Macron me 150-180 vende, kurse Tubimin Kombëtar dhe aleatët e tij parashikohet të kenë 120-150 deputetë në legjislaturën e re.
Në minutat pas shpalljes së projeksioneve të para të vendeve në parlament, lideri i ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon doli në skenë përpara mbështetësve të tij të ngazëllyer. “[Ne] arritëm një rezultat që të gjithë thanë se ishte i pamundur në një kërcim të mrekullueshëm të shpirtit qytetar… Njerëzit kanë shmangur më të keqen,” tha ai.
Parashikimet e vendeve për raundin përfundimtar, e të dytë të zgjedhjeve bazohen në vlerësime paraprake por shumë mund të ndryshojnë pasi shpallen rezultatet zyrtare nga numërimi i votave në orët në vijim.

Franca është në rrugën e duhur për një parlament të varur me të majtën që po fiton më shumë deputetë, në një disfatë për të djathtën ekstreme.

Pas raundit të parë të votimit më 30 qershor, partia e Le Pen ishte projektuar të arrinte rezultatin më të mirë të zgjedhjeve.
Manovrat e furishme politike gjatë ditëve të fundit panë ekipin e Macron dhe liderët e partive në të majtë të grumbullojnë forcat e tyre në një përpjekje kombëtare për të penguar të djathtën ekstreme. Qindra kandidatë në të majtë dhe në qendër të politikës franceze u tërhoqën nga zgjedhjet për të shmangur ndarjen e votave kundër Le Pen.

Qëllimi i tyre fillestar ishte të ndalonin partinë e Le Pen të fitonte një shumicë, gjë që dukej një rezultat i mundshëm një javë më parë. Në vend të kësaj, përpjekjet e tyre mund ta kenë dorëzuar iniciativën në ekstremin tjetër të politikës franceze, ekstremin e majtë.

Vëmendja do të kthehet tek kush mund të bëhet kryeministri i ardhshëm i Francës. Konventa dikton që Macron do të ftojë një politikan nga grupimi më i madh për të marrë detyrën. Zyra e presidentit tha se ai do të reflektonte mbi rezultatet përpara se të merrte "vendimet e nevojshme".

Kryeministri francez Gabriel Attal tha të dielën se do të ofronte dorëheqjen të hënën, por la të hapur mundësinë për të udhëhequr një qeveri të përkohshme gjatë Lojërave Olimpike të Parisit, të cilat fillojnë më 26 korrik. "Unë do të kryej detyrat e mia për aq kohë sa ta kërkojë detyra. nuk mund të jetë ndryshe në prag të ngjarjeve kaq të rëndësishme”, tha Attal në Paris.

Në mitingun në verilindje të Parisit, Mélenchon kërkoi nga Macron të emërojë një kryeministër nga koalicioni i tij i majtë, i njohur si Fronti i Ri Popullor. “Presidenti ka fuqinë dhe detyrën të thërrasë Frontin e Ri Popullor për të qeverisur. Është gati”, tha Mélenchon, i cili drejton partinë radikale France Unbowed.

Ndërsa mbështetësit e tij të entuziazmuar brohorisnin "Ne fituam!", Mélenchon tha se Fronti i Ri Popullor do të kërkonte të zbatonte manifestin e tij, duke përfshirë revokimin e reformave të diskutueshme të pensioneve të Macron dhe rritje të mëdha të pagës minimale.

Presidenti i partisë së Tubimit Kombëtar, Jordan Bardella, kritikoi atë që ai e quajti "aleancën e panatyrshme" midis Macron dhe të majtëve "për të ndalur me çdo kusht rritjen më të rëndësishme historike “Rally Kombëtare".
"Këto marrëveshje tani e hedhin Francën në krahët e Jean-Luc Mélenchon," tha Bardella. "Por ne kemi dyfishuar numrin e ligjvënësve tanë, në hapat e parë drejt një fitoreje nesër," tha ai, duke iu referuar zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në 2027.

Përgatiti: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH